Zdrapka Wielkopostna 2020 już wkrótce w Waszych rękach!

Zdrapka Wielkopostna po pierwszy raz jest zielona. Inspiracją do niej stała się encyklika Laudato Si’ Ojca Świętego Franciszka. Tegoroczna Zdrapka propaguje ekologię w chrześcijańskim duchu. Podobnie jak w poprzednich latach, Zdrapka zachęca do podjęcia 40 kroków do zmiany, czyli do ćwiczeń przeznaczonych dla ducha i ciała. Poszczególne inspiracje rozmieszczone są na błyszczącej papierowej planszy. Każde ćwiczenie to konkretne polecenie dostosowane do możliwości uczestnika Zdrapki.

Tegorocznej Zdrapce, w wersji zwykłej i familijnej, przyświeca hasło: „Pokolenie Laudato Si’. Odkryj ekologiczne nawrócenie… i nie tylko!”. Zdrapka zachęca do odkrycia nowego wyzwania, jakim jest bycie eko−chrześcijaninem. Stanowi pomoc, by bardziej świadomie przeżywać Wielki Post, a przez czerpanie z Ćwiczeń duchowych świętego Ignacego Loyoli przyczynia się do umiejętności odkrywania Boga we wszelkich rzeczach.

razem

Internetowy unboxing - czyli premiera nowego wizerunku Zdrapki odbyła się 5 lutego 2020 roku o godz. 14.00. Realizacja zadań ukrytych pod zdrapką zacznie się w Środę Popielcową 26 lutego, a zakończy w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia. Organizatorem Zdrapki jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, ruch inspirowany duchowością świętego z Loyoli. Patronami akcji są: Telewizja Polska (Program 1), „Super Express”, Radio „Plus”, Deon.pl, „Niedziela”, „Modlitwa w drodze”, „Misyjne Drogi”, Stacja7, Adeste, „Do Rzeczy”, Aleteia.pl, bosko.pl, Zegar Rodzinny.

Od 5.02 pakiety Zdrapek Wielkopostnych możńa zamówić na stronie www.zdrapkawielkopostna.pl

#ZdrapkaWielkopostna2020 #Premiera #BestWielkiPost #LaudatoSi

Justyna Sprutta

Zdrapka Wielkopostna 2020 - już wkrótce premiera!

Niebawem tegoroczna Zdrapka Wielkopostna ujrzy światło dzienne!

Premiera nowego wizerunku Zdrapki Wielkopostnej odbędzie się 5 lutego 2020 roku o godz. 14.00. Blogerzy i vlogerzy pokażą swoim fanom, jak wygląda Zdrapka 2020. Realizacja zadań ukrytych pod zdrapką rozpocznie się w Środę Popielcową 26 lutego, a zakończy w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia.

Czy wiesz, że to już piąta edycja Zdrapki Wielkopostnej?! Pierwsze wydanie pojawiło się w 2015 roku, trafiając do kilkuset uczestników. W kolejnych latach Zdrapka zyskała na popularności w Polsce i za granicą, ubogacając Wielki Post setkom tysięcy sympatyków, także w Kazachstanie, Chinach i Australii. Edycjom Zdrapki towarzyszy zawsze specjalne przesłanie, np. Miłosierdzie Boże, 300-lecie koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Komitety redakcyjne Zdrapki funkcjonują w Toruniu, Krakowie i Warszawie, Hong−Kongu, Macau i na Tajwanie. 

Zdrapka umożliwia głębsze, codzienne przeżywanie Wielkiego Postu. Obejmuje 40 ćwiczeń rozmieszczonych na zakrytej, papierowej planszy. Mają one formę prostych i jasnych poleceń dostosowanych do możliwości uczestnika. Zdrapka pogłębia relacje z Bogiem, samym sobą, bliźnim i otoczeniem. Tegoroczna ma dwie edycje: zwykłą i familijną tj. większą, ułatwiającą odczytanie poleceń.

Dołącz do naszej akcji! Śledź wpisy i transmisje z Unboxingu na fanpage’u FB Zdrapki Wielkopostnej 5 lutego o godz. 14.00! O tej samej porze ruszy sklep na www.zdrapkawielkopostna.pl.

Odkryj Zdrapkę Wielkopostną 2020 i wyzwól w sobie energię do działania!

Więcej o Zdrapce na stronie: https://zdrapkawielkopostna.pl
Kontakt z rzecznikiem Zdrapki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

#unboxing #ZdrapkaWielkopostna #BestWielkiPost #Premiera

Kalendarz liturgiczny WŻCh 2020

Kalendarz Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego na 2020 rok

[wersja PDF do pobrania]

Pogrubieniem zaznaczono niedzielę, święta i uroczystości

Zwykłym tekstem - wspomnienia obowiązkowe

Kursywą - wspomnienia dowolne w Polsce i świecie

Przy świętych, którzy byli członkami Sodalicji Mariańskich jest skrót SM

Temat Programu Duszpasterskiego Episkopatu na rok 2019/2020

Wielka tajemnica wiary

Czytaj dalej

Boże Narodzenie 2019

symbolism nativity

„Zbliżmy się do Boga, który staje się bliski, zatrzymajmy się, by spojrzeć na szopkę, wyobraźmy sobie narodziny Jezusa: światłość i pokój, skrajne ubóstwo i odrzucenie. Wejdźmy w prawdziwe Boże Narodzenie wraz z pasterzami, zanieśmy Jezusowi to, kim jesteśmy (…)
Kontemplując Jego pokorną i nieskończoną miłość, powiedzmy Mu po prostu «dziękuję»: dziękuję, ponieważ uczyniłeś to wszystko dla mnie”.
Papież Franciszek, Pasterka w Boże Narodzenie 2016

Jesteśmy już blisko Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia. Pragnę przekazać całej Wspólnocie Życia Chrześcijańskie w Polsce oraz naszym Sympatykom i Przyjaciołom najlepsze życzenia na ten świąteczny czas. Mamy ponownie okazję, aby zatrzymać się przy Tajemnicy Boga, który dla nas staje się Człowiekiem. Nowonarodzony Jezus przychodzi na świat w taki sposób, ponieważ pragnie być blisko nas i objawiać nam Jego Miłość.
W imieniu własnym oraz naszej Rady Wykonawczej życzę, abyśmy odnaleźli w sobie pragnienie przybliżenia się do groty betlejemskiej, aby wpatrywać się w to „co czynią Osoby Boskie dokonując najświętszego Wcielenia” (ĆD 108).

Niech ponowne przeżywanie tych radosnych wydarzeń wniesie w nasze życie osobiste oraz wspólnotowe dużo pokoju i mocy, a spotkanie z Nowonarodzonym Jezusem niech zapali wiele świateł nadziei w samym środku naszych ciemności oraz niech odnowi nasze pragnienia stawania się Jego świadkami.

Życzymy Wam błogosławionego Nowego 2020 Roku.

Z serdecznymi pozdrowieniami i pamięcią w modlitwie

o. Leszek Mądrzyk SJ
Asystent Krajowy WŻCh

Spotkanie Zespołu ds. Rodziny - temat przewodni: Seniorzy

„Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem.”

Te słowa Alberta Camus dobrze oddają klimat dyskusji i wniosków, jakie pojawiły się podczas spotkania Zespołu ds. Rodziny Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Polsce poświęconego seniorom, które odbyło się 28 września 2019 roku w Toruniu.

Poza członkami Zespołu w spotkaniu uczestniczyły, między innymi, Aleksandra Pakalska i Teresa Błaszkiewicz, które wprowadziły w temat, dzieląc się swym doświadczeniem i spostrzeżeniami z pracy z seniorami odpowiednio w DPS i w opiece domowej.

Aleksandra Pakalska, po krótkim przedstawieniu sytuacji w Polsce i na świecie w kontekście starzenia się społeczeństwa, a także rodzajów zbiorowej opieki nad seniorami, zwróciła uwagę na podstawowe potrzeby osób starszych, które często nie są zaspokojone: potrzebę integracji (środowisko, rodzina, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi), użyteczności i uznania, autonomii (niezależność bytowa i ekonomiczna), bezpieczeństwa i na potrzebę satysfakcji życiowej. Dodała, że te niedostatki wiążą się z wypadnięciem z wielu ról społecznych, związanych zarówno z życiem rodzinnym jak i zawodowym.

 

Opierając się na swoim doświadczeniu wolontariatu w DPS, podkreśliła, że pomimo prób zabezpieczenia podstawowych potrzeb bytowych mieszkańców, personel nie jest w stanie zaspokoić tych najgłębszych potrzeb, leżących w sferze psychicznej i relacyjnej. W tych osobach starszych odzywa się samotny człowiek, który bezgłośnie krzyczy, że nie chce, nie może i nie potrafi być sam, boi się anonimowości i osamotnienia, pojawia się gorycz, żal za życiem, bliskimi, którzy się nie kontaktują, nie pamiętają. Tak więc, myśląc o zaangażowaniu osób z WŻCh w wolontariat na rzecz seniorów w domach pomocy społecznej, należy pamiętać, że seniorzy cieszą się z odwiedzin, podarowanego czasu, uśmiechu, zainteresowania, rozmowy. Proszą – oczywiście nie wprost - by przynosić im przede wszystkim siebie, dawać poczucie, że nie są sami, że są ważni, że pamięta się o ich sprawach, urodzinach, imieninach, radościach, imionach dzieci, wnuków, troskach, dzieli się z nimi ich ból, obawy, trudności rodzinne i inne. Chcą uczestniczyć w normalnym życiu i jego rytmie. Ważne jest, by czasem po prostu razem trwać w milczeniu - to często wyraża więcej niż słowa, i nie unikać dotyku - łagodny dotyk, przytulenie, potrzymanie za rękę, pogłaskanie - daje choremu poczucie bezpieczeństwa.

 


wzch lublin

 Wspólnota Małżenska z WZCh Lublin


Aleksandra Pakalska podkreśliła również, że to rodzina, w której dzieli się radosne i trudne doświadczenia codzienności jest podstawową jednostką wsparcia osoby starszej i żadna instytucja jej w tym nie zastąpi. DPS jest zawsze otoczeniem sztucznie zbudowanym. Często nawet najlepsza opieka i troska obcych ludzi nie jest w stanie zastąpić miłości i ciepła najbliższej rodziny. Bliskie więzi z najbliższą rodziną chronią człowieka przed poczuciem alienacji i wzmacniają odporność. Pobyt w zakładzie, a nie z rodziną - niezależnie od okoliczności trafienia do placówki - ludzie starzy często przeżywają jako poniżający, degradujący, negujący ich cały życiowy dorobek. Prelegentka opisała trudne procesy występujące u mieszkańców DPS związane z samotnością oraz zmianami zdrowotnymi. Podała wiele wskazówek do opieki nad osobami niewidzącymi lub w inny sposób niepełnosprawnymi. Wskazała również na problem niezaspokojenia potrzeb duchowych mieszkańców DPS, którzy wcześniej korzystali z sakramentów lub wspólnych nabożeństw. Jednym z pomysłów, które poddała, jest organizowanie wspólnych spotkań budujących więzi międzypokoleniowe. Seniorzy i młodzi potrzebują się wzajemnie.

 

Seniorzy to żywa historia, mądrość. Z drugiej strony młodzi mogą dać im swój zapał, siły fizyczne, entuzjazm, wiedzę o współczesnym świecie, pomoc w wielu codziennych czynnościach, a jednocześnie sami oswajają się ze śmiercią, chorobą, słabością, niepełnosprawnością. Na koniec Aleksandra Pakalska podkreśliła, że bardzo ważne jest tworzenie zespołów i integracja zasobów. Samotnie opiekun lub wolontariusz szybko się wypali. Żeby być dobrym dla innych, trzeba być dobrym dla siebie. Opowiedziała o materiałach Fundacji TZMO Razem Zmieniamy Świat, wspomagających opiekunów osób niepełnosprawnych (zob. https://www.youtube.com/channel/UCZE1KlQaOgXzA-Co9iKXokw).

Teresa Błaszkiewicz podzieliła się swoim doświadczeniem opieki domowej, wyciągając z tego pewne spostrzeżenia, które mogą posłużyć w odpowiedzi na pytanie, jakie wyzwania dla WŻCh niesie sytuacja seniorów w społeczeństwie. Rozpoczęła od tego, że dużą pomocą w początkowym okresie opieki nad osobą chorą lub niepełnosprawną mogą być filmiki instruktażowe dostępne obecnie w Internecie. Podkreśliła, że ważna jest pomoc i wsparcie dla opiekuna osoby chorej lub niepełnosprawnej (najczęściej syn lub córka w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym), gdyż to on bierze na siebie główny ciężar opieki i nikt go nie zastąpi. Opowiedziała o programie Consultor, którego jest beneficjentem, a który niestety jest programem czasowym i nie wszędzie w Polsce taki program jest uruchamiany.

 

Podkreśliła takie elementy jak: pomoc pielęgniarska długoterminowa (64 h/mies.), godziny wytchnieniowe (10 h/mies.), treningi relaksacyjne (wówczas też jest zapewniona opieka), możliwość spotkań z psychologiem lub psychiatrą. Zwracając uwagę na powiększającą się liczbę seniorów w WŻCh i sytuację wspólnot składających się z osób w podobnym wieku i mniej więcej w tym samym czasie starzejących się i nie będących w stanie same sobie pomóc, podkreśliła, że taka starzejąca się wspólnota może być dalej potrzebna w WŻCh, podejmując misję modlitwy w intencjach poddawanych przez Wspólnotę. Wspólnota lokalna może, na przykład, co miesiąc wysłać kogoś do poprowadzenia spotkania w takiej wspólnocie, co byłoby cennym wsparciem i zapewnieniem kontaktu tych osób z „szerszym światem”.

W ramach dyskusji mówiono o cennej inicjatywie sesji dla seniorów, które organizuje Fundacja Vinea (https://www.vinea.org.pl/rozwoj/warsztaty). Jest to oferta dla osób, które są w wieku senioralnym, ale są jeszcze sprawne. Ważne jest jednak dla nich w tym czasie wsparcie duchowe i nade wszystko danie możliwości spotkania się.

W nawiązaniu do tego przypomniano, że rekolekcje dla chorych, współorganizowane od wielu lat przez WŻCh (http://wzch.org.pl/dzialalnosc/rekolekcje-dla-chorych) są skierowane również do osób w wieku senioralnym, a do wolontariatu w czasie rekolekcji zaproszeni są wszyscy członkowie Wspólnoty. Podkreślono przy okazji, że warto promować wolontariat zarówno wewnątrz Wspólnoty jak i poza nią. Bardzo wartościowym doświadczeniem jest pokorna pomoc w najzwyklejszych życiowych czynnościach.

 

eurolinks in st polten


Poddano pomysł organizacji spotkań z ciekawymi osobami w wieku senioralnym, które mogą podzielić się wspomnieniami i swoim doświadczeniem. Jako przykład podano spotkanie w Toruniu z dr Cecylią Iwaniszewską, astronomem a jednocześnie „człowiekiem-historią”, odznaczoną medalem „Za Zasługi dla Miasta Torunia”. Takie spotkania to doskonała okazja na budowanie mostów międzypokoleniowych. Podczas dyskusji mówiono również o tego typu wspólnych spotkaniach jak robienie wspólnych laurek, itp.

Zwrócono również uwagę na coraz bardziej rozwijające się uniwersytety trzeciego wieku, dające możliwość realizacji swoich zainteresowań przez osoby starsze, a także ciągłej aktywności intelektualnej i fizycznej.

Zauważono, że często opiekun nie wszystko wie, sytuacja go zaskakuje i nie zdąży się do niej przygotować, dlatego warto i trzeba takim osobom podpowiadać, informować je o różnych możliwościach, między innymi o możliwości tworzenia tzw. rodzinnych domów seniora (zob. https://www.domyseniora.pl/). Zauważono ponadto, że przez całe życie człowiek powinien przygotowywać się na swoją starość i, poza dbaniem o kondycję fizyczną, psychiczną i duchową, mógłby zainwestować w animację wspólnoty sąsiedzkiej, gdyż od tego może zależeć, czy będzie mógł liczyć na opiekę sąsiedzką w czasie swojej własnej niepełnosprawności lub pomoc podczas opieki nad osobą chorą w swoim domu. Ciekawą inicjatywą było zaproponowanie, by raz w roku na spotkaniu wspólnoty podstawowej pojawiło się pytanie: Jak w tym roku przygotowywałem/am się do swojej starości?

Jednym z głosów w dyskusji było wyrażenie pragnienia, by w każdej wspólnocie lokalnej była grupa osób, która mogłaby wesprzeć członków WŻCh będących opiekunami w domu osób chorych lub niepełnosprawnych. W odpowiedzi na ten głos podkreślono, że nie potrzeba specjalnych kursów, by stać się wolontariuszem, choć kursy z pewnością są dużą pomocą w tym zaangażowaniu.

Zauważono ponadto, jak cenna jest pomoc w modlitwie seniorom i osobom chorym. Czasem nie pamiętają oni już słów modlitwy, albo mają kłopoty z czytaniem, a nawet mówieniem.

Zwrócono również uwagę na problem unikania tematu odchodzenia i śmierci przy chorym, a nawet mechanizm zaprzeczania, choć często chory czuje, w jakim jest stanie. To powoduje, że wzmaga się w nim osamotnienie w przeżyciu tego ważnego czasu.

W drugiej części spotkania Zespołu dokonano podsumowania niektórych działań w obszarze „rodzina” z ostatnich miesięcy. Justyna i MarcinTeliccy opowiedzieli o tym, jak rozwija się projekt Dostrzec więcej. Poza ciągłą pracą zespołu w Murowanej Goślinie, nawiązane zostały kontakty z wydziałami katechetycznymi kurii. Marcin dzielił się też polskim doświadczeniem z twórcą Dostrzec więcej, o. Nikolaasem Sintobin SJ, który z zainteresowaniem przyjął informację, że praktyka w Polsce pokazuje, iż projekt znakomicie nadaje się do pracy z młodzieżą. Jednym z cennych owoców kilkuletniej już pracy jest to, że młodzi ludzie, którzy byli zaangażowani w projekt, teraz sami aktywnie włączyli się w służbę w Kościele, wykorzystując poznaną metodę na przykład w przygotowaniu młodzieży do Bierzmowania. Metoda zaczęła być też wykorzystywana na lekcjach (np. wychowawczych).

Dorota i Grzegorz Gaborowie krótko opowiedzieli o warsztatach Zegara Rodzinnego, które odbyły się w Toruniu w maju 2019 roku. Nowym doświadczeniem był udział w warsztatach, poza małżeństwami, matki z dorosłą córką. Mówiły one, że był to dla nich ważny czas uporządkowania różnych trudnych spraw ciągnących się latami. Najbliższe warsztaty mają odbyć się w listopadzie w Poznaniu oraz po raz pierwszy w Lublinie.  

Aukcja charytatywna na rzecz stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce pragnąc wesprzeć dzieło Pomocy Kościołowi w Potrzebie organizuje aukcję charytatywną której przedmiotem jest fotografia ks Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. przedstawiająca Górę Oliwną AD 2018 oraz obraz Barbary Bakalarskiej "Trio".

Cel szczególny aukcji to wsparcie finansowe dzieła PKwP skierowanego do chrześcijan żyjących w krajach muzułmańskich. Przykładem takiego państwa jest Pakistan w którym obowiązuje bardzo surowe prawo w którym za każde blużnierstwo przeciw Mahometowi, nawet jeśli nie jest potwierdzone dowodami, może być orzeczona kara śmierci. W praktyce zdarza się iż przed rozprawą sądową, chrześcijanin posądzony o znieważenie Proroka lub Koranu jest linczowany przez wyznawców Islamu.

Jeśli dochodzi do procesu, obrona w takiej sprawie jest bardzo trudna gdyż udowodnienie, że nie doszło do bluźnierstwa skoro oskarżony jest chrześcijanininem jest nie do wyobrażenia dla składu sędziowskiego. Na równi z presją przepisów prawa dołaczają się również kapłani islamscy - Imamowie wprost żądając najsurowszej kary. Przypadek który odbił się szerokim echem w Świecie to historia Asi Bibi uniewinnionej ostatecznie przez Sąd Najwyższy Pakistanu od zarzutu bluźnierstwa w roku 2018 (proces w różnych instancjach trwał 8 lat).

Już dla tego jednego życia warto podjąć działania które zwiększą skuteczność obrony przed pakistańskim sądem i przyczynią się do uzyskania pełnej wolności religijnej w tym kraju. Mamy nadzieję że uzyskane z aukcji fundusze zasilą dokładnie ten cel.


 basia bakalarska trio
podgląd obrazu w wymiarach 1616 x 2048 px | witryna autorki

 Status:  Aktualna cena:
 

750,00 PLN

 Aktualizacja 24.10.2019

puchala aukcja

 Status:  Aktualna cena:
 

240,00 PLN

 Aktualizacja 24.10.2019

Zasady aukcji

Wziąć w aukcji mogą tylko osoby pełnoletnie. Licytacja odbywa się poprzez wysłanie proponowanej kwoty zakupu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podanej w walucie PLN. Wysłanie maila z propozycją kwoty jest równoznaczne ze zobowiazaniem, że zostanie ona wplacona organizatorowi aukcji w dniu jej zakończenia o ile będzie kwotą najwyższą z wylicytowanych. Aktualizacja ceny odbywa się raz na dobę i pokazywana jest tylko ta która jest w danej chwili najwyższa. Dane uczestników są znane jedynie organizatorowi aukcji. Aukcja trwa do 24 października 2019 do godziny 23:59. Wartość postąpienia to minimum 30 zł lub jej wielokrotność.

Zakończenie Zgromadzenia Krajowego - kazanie o. Prowincjała

Ac 14, 21-27

Eucharystia na zakończenie Zgromadzenia Krajowego WŻCh (Otwock 19 maja 2019)

Drodzy, jedno słowo powtarza się w dzisiejszych czytaniach i stanowi ich istotny element – jest nim przymiotnik „nowy”.

  • Jan mówi: Ujrzałem niebo nowe i ziemię nową… Jeruzalem Nowe ujrzałem; również w tymże czytaniu słyszymy Boga mówiącego: Oto czynię wszystko nowe.
  • A na koniec w Ewangelii, Jezus mówi: Przykazanie nowe daję wam.

Tomasz Ortmann SJ

To przesłanie jest nam dane w kontekście paschalnym, aby nam uzmysłowić, że zmartwychwstanie Jezusa jest źródłem wszelkiej nowości. Że to wydarzenie pozwala odnowić się wszystkim rzeczom, wszystkim osobom. Pytanie, które wydaje się tutaj zasadnicze, to: w jaki sposób do tej nowości możemy dotrzeć, jak się ona zradza? Na to odpowiada nam pierwsze czytanie z Dziejów Apostolskich, które pokazuje nam w jaki sposób zradzały się nowe, pierwsze kościoły, wspólnoty chrześcijańskie.

Co nam zatem mówi na ten temat św. Łukasz w Dziejach Apostolskich? Mówi: „Paweł i Barnaba wrócili do Listry, do Ikonium i do Antiochii”. Co tam się działo? Schemat był wszędzie podobny: zakładanie wspólnot chrześcijańskich poprzez głoszenie zmartwychwstanie Chrystusa – zaczynają od synagog, gdzie głoszą tę wieść Żydom, są dobrze przyjęci, potem z różnych powodów zostają przez jednych odrzuceni, przyjęci przez innych, ale generalnie zostają wypędzeni w sposób mniej lub bardziej brutalny.

Tu uwagę Waszą chciałbym zwrócić na… geografię – jesteśmy w trakcie tzw. pierwszej podróży misyjnej św. Pawła. Zaczęła się ona w Syrii, skąd Paweł i Barnaba udali się na terytorium obecnej Turcji. Zaczęli od portu w Perge, potem udali się do Antiochii (o tym słyszeliśmy w ubiegłą niedzielę). Stamtąd do Ikonium, Listry i Derbe.

          Dziś słyszymy o tych miastach, ale w odwrotnej kolejności, co oznacza, że Paweł i Barnaba są w drodze powrotnej i mimo iż byli w nich prześladowani, kamienowani, to zaglądają do nich. Co to nam mówi o zradzaniu się czegoś nowego w naszym życiu?

Pierwsza rzecz – pokazuje nam, że nie chodzi tak naprawdę o zmianę starego, tego co było wcześniej, ale chodzi o zmianę swego podejścia do tego. Paweł nie stawia ultimatum, że to się musi zmienić, że muszą nastąpić przeprosiny… - nie! W podsumowaniu jest mowa tylko o tym, że opowiedzieli swoim współbraciom o tym, jak Pan Bóg przez nich działał. Jak działał?

  • „przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego” oraz
  • „jak otworzył poganom podwoje wiary”

O tym opowiadali! To jest człowiek zmartwychwstały! Nie zraża się trudnościami i dostrzega dobro, które się mimo wszystko dzieje.

Osobiście, pamiętam z mojej pracy w hospicjum pewnego człowieka (miał ok. 40 lat, szybko postępujące stwardnienie rozsiane, i którego z tego powodu porzuciła żona). Pracowałem tam 3 lata: gdy go poznałem na początku, to znieważał każdą kobietę z powodu zdrady i opuszczenia, ale po 3 latach, mimo postępującej choroby stał się duszą towarzystwa na oddziale. Co się stało w między czasie? Wspomniał kiedyś: to wszystko co mnie spotyka to są karty, które Bóg z miłością mi rozdał i tymi kartami staram się teraz z miłością grać.

Jak grać z miłością takimi kartami? To druga rzecz, jaką nam podpowiadają Dzieje Apostolskie podając nam też pewien schemat działania apostołów. Słyszymy bowiem, że w swej drodze powrotnej, kiedy nawiedzają te wspólnoty, które także są dotknięte prześladowaniami, Paweł i Barnaba „umacniają dusze uczniów” i „zachęcają do wytrwania w wierze”. Na czym to polega?

  • Czuwają nad dobrą organizacją tych wspólnot ustanawiając im przełożonych. Używając Waszej nomenklatury odbywają zgromadzenie krajowe, a w nomenklaturze karcianej można by powiedzieć, że obliczają punkty swoich kart. Z pewnością nie liczą tych kart, których nie mają! Tak też i wybraliście radę wykonawczą, uchwaliliście nowe statuty…
  • Modlą się i poszczą – szykują strategię zawierzając ją Bogu (modlitwa) i odpędzają od siebie myśli, co by było, gdybym miał jeszcze taką lub inną kartę (post). W tym miejscu przywołam tylko pierwszą preferencję apostolską, o której wspominał o. Generał Arturo Sosa i w ramach której wzywał do pogłębionego odprawiania Ćwiczeń duchowych oraz odnowienia praktyki Rachunku sumienia.

Zauważcie, że te dwa elementy się równoważą! I to jest ważne! Owszem, ufamy naszym ludzkim środkom zaradczym, ale nie absolutyzujemy ich. Oprócz organizacji ważne jest by znaleźć czas na modlitwę i post. I o tę łaskę też proszę dla Was, dla Wspólnot WŻCh w Polsce na zakończenie Waszego krajowego zgromadzenia. Amen

Tomasz Ortmann SJ

Wybrano nową Radę Wykonawczą WŻCh w Polsce!

W ramach XI Zjazdu Wspólnoty Krajowej WŻCh który trwał od 16 do 19 maja 2019 roku udzielono absolutorium ustępującej Radzie wykonawczej oraz wybrano nowy jej skład na kadencję 2019 - 2024 wraz z Komisją Rewizyjną.

zk2019

Bogaty program zjazdu inspirował pracę nad priorytetami działalności wspólnoty którymi są obszary: rodzina, globalizacja i ubóstwo, młodzież, ekologia. Delegaci odczytują WŻCh jako świecką wspólnotę życia, wspólnotę w Kościele, wspólnotę rozeznającą, i wspólnotę w misji zatem widzą ją w dynamice do której wzywa papież Franciszek aby być: "zawsze w drodze, ciągle w ruchu, otwarci na niespodziewane wezwania Chrystusa". Motyw drogi który podkreśla fragment naszego charyzmatu: "powołani do niczego ale gotowi na wszystko" zachęca nas do otwierania sie na przygodę którą przeżywa się w bliskiej relacji z Bogiem. Po zjeździe zostanie też opublikowana stosowna uchwała programowa. W czerwcu zostanie też wysłany specjalny zjazdowy newsletter podsumowujący jego najważniejsze wydarzenia.


Na zdjęciu poniżej Nowa Rada Wykonawcza w składzie (od lewej): Wiceprezydent: Barbara Wielgus (Trójmiasto), Eurolink: Marcin Telicki (Poznań), Prezydent: Marta Lewandowska-Harasimowicz (Poznań), Doradca: Grzegorz Gabor (Toruń), Asystent kościelny: o. Leszek Mądrzyk SJ (Warszawa), Doradca: Radosław Lebowski (Kraków) Doradca: Jolanta Żero - Grochowska (Białystok).

rw2019

Spotkanie z o. Arturo Sosa SJ w Warszawie

15 maja o 19.00 w auli Collegium Bobolanum członkowie WŻCh oraz ruchów współpracujących z Jezuitami spotkali się Z Arturo Sosa SJ - asystentem Generalnym wspólnoty.

sosa clc poland

Spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze i było okazją do wygłoszenia wielu przełomowych stwierdzeń z zakresu miejsca WŻCh w kościele, jego roli w realizowaniu misji kościoła. O. Sosa w krótkim wystąpieniu przekazał kilka myśli orientujących jego obecny pogląd na apostolstwo świeckich. Po pierwsze Misja kościoła nie należy do żadnej ze struktur kościelnych, zakonnych czy świeckich instytucji. To ta sama misja realizowana w różny sposób. Współpraca między wiernymi powinna zatem opierać się przede wszystkim na tej świadomości. Ruch świeckich taki jak WŻCh ze wzgledu na swoją autonomię, posługiwanie się narzędziami rozeznawania ma wyłączne prawo określania miejsca swojej misji w oparciu o znaki czasu i poruszenia Ducha Świętego. "To co WŻCh może zrobić dla realizacji misji kościoła to starać się być coraz bardziej dojrzałą wspólnotą" - stwierdził o. Sosa.

Czytaj dalej

35-lecie Wspólnoty w Lublinie

W tym roku Lublin obchodzi 35-lecie istnienia Wspólnoty Życia Chrześciańskiego w tym mieście. Z tej okazji w dniach 14-16 czerwca 2019 będzie miało miejsce spotkanie jubileuszowe. Są jeszcze wolne miejsca, a warto przyjechać do tego pięknego miasta, zwłaszcza, że program jubileuszu obfituje w ciekawe prelekcje i wydarzenia artystyczne. W planach jest również zwiedzanie Lublina. Co niezwykle ważne, będzie to okazja do spotkanie w gronie szerszej wspólnoty. Zapisy przyjmowane są do 25 maja, szczegóły w załączonym progamie.

Tu Go nie ma – zmartwychwstał!

L. Uspensky, Apostołowie przy grobie po zmartwychwstaniu.Pasja Jezusa z Nazaretu Mesjasza nie była świętym przedstawieniem teatralnym, a Jego krzyż nie stanowi jedynie dekoracyjnego elementu, którym go uczyniono na przestrzeni wieków w zaułkach chrześcijańskich, i nie tylko, warsztatów rzemieślniczych – dziś nawet moda popkultury posługuje się tym znakiem, gdyż to jest cool...

Jeśli masz wątpliwości zajrzyj do Izajasza i zbadaj Całun...

Czytaj dalej

Boże Narodzenie 2018

Boże Narodzenie 2018Kto nie kocha,
nie zna Boga,
gdyż Bóg jest miłością.
(1 J 4, 8)

Mesjasz (Posłany) przyszedł. Tęsknota doczekała się wcielenia. Świadomość wiary (zaufania do YHWH), ożywianej każdego dnia, nabrała konkretnego kształtu – nowonarodzonego Dziecka, znaku delikatnej miłości Boga...

Czy może być coś jeszcze bardziej przenikającego ludzkie serce, niż nadzieja na wolność, na pokój, na zgodę, na szacunek i miłość wobec Bliźniego (stojącego obok, Innego).

Czytaj dalej

Kalendarz liturgiczny WŻCh 2019

kalendarz 2019Rozpoczął się nowy rok liturgiczny, w związku z tym, udostępniamy kalendarz liturgiczny uwzględniający wspomnienia świętych, którzy byli członkami, dawniej Sodalicji Mariańskich, a obecnie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Kalendarz przygotował nasz Asystent, o. Adam Schulz.

Wielkanoc

Zdjęcie z Bazyliki Grobu Pańskiegojest Żywy
- na zawsze!

Niekiedy z wątpiącym sercem, rozczarowani zakończeniem życiowej przygody z Mistrzem z Nazaretu poza murami Jero­zolimy, przepełnieni cierpieniem umysłu i serca zdążamy do miejsca, w którym mamy nadzieję uzyskać pocieszenie...

Nie wierzymy Pismom, gdyż błędnie je odczytujemy. Zamykamy Chrystusa w przedmiocie ciała złożonego do grobu. Fakt zmartwychwstania traktujemy jako historię, która być może się wydarzyła, ale jest daleka od nas - jakby obca...

Czytaj dalej

Jubileusz w Białymstoku - zaproszenie

Wspólnota w BiałymstokuDrodzy członkowie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Polsce!

Kochani Przyjaciele w Panu!

Zapraszamy Was do włączenia się w centralne obchody 35 rocznicy powstania Białos­toc­­kiej WŻCH. Planujemy wspólne świętowanie, na które złożą się modlitwa, rekreacja, moż­li­wość poznania się lepiej i poznania piękna naszego regionu.

Zarezerwujcie sobie czas na wyjazd na Podlasie, w dniach 27-29 lipca 2018 roku, do Białegostoku.

Czytaj dalej

Seminarium - Jak owocnie rozeznawać działanie Boga

Jak owocnie rozeznawać działanie Boga
w życiu osobistym i społecznym?

Wakacyjne Seminarium dla liderów WŻCh i innych ruchów
Otwock, 5-8 lipca 2018

Seminarium będzie poświęcone wprowadzeniu w pogłębione doświadczenie rozeznawania działania Boga w życiu osobistym, małżeńskim, wspólnotowym oraz społecznym.

Seminarium jest odpowiedzią na wezwanie Ojca św. Franciszka, abyśmy podjęli pogłębiony wysiłek rozeznawania: trzeba nam rozeznawać między różnymi głosami, który z nich jest głosem Pana, który jest Jego głosem prowadzącym nas do Zmartwychwstania, do Życia; to głos, który ratuje nas przed wpadnięciem w «kulturę śmierci». Potrzebujemy «czytać od środka» to, o co Pan nas prosi, aby żyć w miłości i być kontynuatorami tej Jego misji miłości. Módlmy się wspólnie, aby cały Kościół rozpoznał pilną konieczność formacji do rozeznawania duchowego, zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i wspólnotowej.

Czytaj dalej

Spotkanie w Lille

Lille 2018

Na kilka miesięcy przed Zgromadzeniem Światowym, wspólnota francuska w Lille-Hautmont gościła spotkanie prezydentów, eurolinków i asystentów europejskich Wspólnot Życia Chrześcijańskiego. Celem spotkania było spojrzenie na naszą wspólnotę w świetle nauczania papieża Franciszka i zobaczenie, co wspólnoty Europejskie mają do zaoferowania Kościołowi, Światowej Wspólnocie WŻCh oraz sobie wzajemnie.

Nauczanie papieża Franciszka przybliżył nam o. Giuseppe Riggio SJ. Wiodącym symbolem spotkania stał się

Czytaj dalej

Jubileuszowe spotkanie w Lublinie

Jubileuszowe spotkanie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Lublinie

Przymierza

W dniu 12 listopada 2017 r odbyło się spotkanie formacyjne lubelskiej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Naszym gościem był Ojciec Adama Schulz, który wygłosił trzy konferencje:

  1. Nowe wyzwania jakie stoją przed WŻCh
  2. Jak formować ludzi sumienia
  3. Jak owocnie współpracować z Duchem Świętym i Aniołami

Spotkanie miało wyjątkowy charakter związany z 50-cio leciem odnowienia charyzmatu WŻCh.

Czytaj dalej

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce
ul. Rakowiecka 61, 02-532 Warszawa
NIP: 5213137346, REGON: 017235359
tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929