Medytacje ignacjańskie w kościele pw. Ducha Św. w Toruniu Kuszenie Jezusa, kuszenie mnie (20.02.2016)

1. Znak Krzyża Świętego

2. Modlitwa przygotowawcza: Proszę Cię Boże, Panie mój, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Twojego Boskiego Majestatu.

3. Wprowadzenie I: Z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 4, 1-13): Jezus pełen Ducha Świętego powrócił znad Jordanu i czterdzieści dni przebywał w Duchu na pustyni, gdzie był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby się stał chlebem». Odpowiedział mu Jezus: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek”». Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł diabeł do Niego: «Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje». Lecz Jezus mu odrzekł: «Napisane jest: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”». Zaprowadził Go też do Jerozolimy, postawił na narożniku świątyni i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół. Jest bowiem napisane: „Aniołom swoim rozkaże o Tobie, żeby Cię strzegli”, i „na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”». Lecz Jezus mu odparł: «Powiedziano: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”». Gdy diabeł dokończył całego kuszenia, odstąpił od Niego aż do czasu. Obraz do modlitwy: Wyobrażę sobie Jezusa na pustyni, po długim poście, świadomego misji i czekającego Go odrzucenia. (1 minuta) Wprowadzenie II: Prośmy Boga o łaskę rozpoznawania wewnętrznych poruszeń i wybierania Jego drogi.

4. Punkt 1: Mieć. Jest delikatna granica między tym, co konieczne, a tym, co chcę mieć. I na tej granicy przysiadł kusiciel. Chcę mieć, bo mnie stać, chcę, bo inni mają, chcę, bo na to zasługuję, bo będzie mi z tym lepiej, chcę mieć, bo o tym marzę. A czy zbliża cię to do Boga? Czy nie szukasz i nie pragniesz tego bardziej niż Boga? Zrób mały remanent tego co masz, czego wypatrujesz w sklepach, reklamach, internecie i pobądź z tymi myślami blisko Jezusa siedzącego przy kamieniu, który może stać się chlebem. Pozostań w refleksji przez 6 minut.

Punkt 2: Być kimś. Chcesz dobrze wypaść, chcesz mieć sukces, chcesz być dobrze widzianym przez innych. Każdy chce – to nie grzech. Chodzi o to, ile za to poświęcisz, co dasz. I na tej delikatnej granicy przysiadł kusiciel. Małe kłamstwo, drobna samopochwała kosztem bliźniego, traktowanie innych jako rywali i zagrożenie. Zobacz, w jaki sposób chcesz być kimś. Pobądź z tymi myślami blisko Jezusa, który przypomina „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon”. Pozostań w refleksji przez 6 minut

Punkt 3: Ufać. Na trzecią przynętę wielu się złapało. Wzbudzić nieufność wobec Boga i sprawdzić Boga. „Na pewno nie umrzecie!”- mówił w raju, „Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół”. Czy wierzę Bogu? Każdemu Jego słowu? Bądź blisko Jezusa z tym ważnym pytaniem (przez 6 minut).

5. Rozmowa końcowa: Stań przed Jezusem w prawdzie o sobie i porozmawiaj jak z przyjacielem i obrońcą.

6. Modlitwa na zakończenie: Ojcze nasz... 7. Znak Krzyża świętego

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2025
Wykonanie: Solmedia.pl