Wesele w Kanie Galilejskiej
- Znak Krzyża Świętego.
- Modlitwa przygotowawcza zwyczajna:Proszę Cię Boże, Panie mój, aby wszystkie moje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Twojego Boskiego Majestatu. Amen.
- Wprowadzenie I: Tekst z Ewangelii wg św. Jana (J 2, 1-11)
„Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?» Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą!» I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu!» Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem - nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli - przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.”
Obraz do modlitwy: Wyobraźmy sobie ucztę weselną, nowożeńców, gości a wśród nich Maryję z Jezusem i Jego uczniami.
(2 minutowe rozmyślanie)
Wprowadzenie II (Prośba o owoc modlitwy):
Prośmy, abyśmy słuchali, co mówi do każdego z nas Jezus i posłuszni Jego woli wypełniali to, o co nas prosi.
- Punkta:
Punkt 1 „Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej”.
„Trzeci dzień” w Starym Testamencie określa się jako przełomowy, dzień szczególnej interwencji Boga
w historię człowieka. W Nowym Testamencie cud w Kanie Galilejskiej również otwiera drogę wielkich dzieł Boga. Ile dzisiaj mam w sobie otwartości i gotowości na to, by Bóg i w moim życiu mógł dokonać Swych wielkich dzieł?
(6 minutowe rozmyślanie)
Punkt 2: „(...)i była tam Matka Jezusa”.
Obecność Maryi na weselu ukazuje rolę Maryi w naszym życiu. Zawsze pierwsza dostrzega nasze braki, potrzeby, zmartwienia i czyni nasze niedole przedmiotem swojej troski. Nasze trudności stają się Jej sprawą. Na weselu w Kanie staje wobec Jezusa identyfikując się z potrzebą ludzi – nie mają wina. Jeszcze sprawa nie wyszła na jaw, a Maryja po macierzyńsku – uważnie i dyskretnie przedstawia sprawę Jezusowi. Popatrzę na moje życie... W jaki sposób odkrywam w nim troskliwą i czuwającą obecność Maryi? Czy zwracam się do Niej o pomoc w trudnych sytuacjach, które napotykam na swojej drodze?
(6 minutowe rozmyślanie)
Punkt 3: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Maryja podpowiada, co czynić. Przyjmuje wobec Jezusa postawę ufności i wiary. Czeka cierpliwie
i otrzymuje to, czego pragnie. Uczy nas wypełniać to, co mówi Chrystus – bez dociekań, wątpliwości, własnych obliczeń, wbrew logice tego świata... Ona pierwsza stała się wzorem takiego posłuszeństwa uświadamiając nam, że cud jest możliwy wówczas, gdy pozwalamy Bogu działać. Wówczas możemy doświadczyć radości przemiany wody w wino – radości, zapału. Przypatrzę się jak i na ile w moim życiu dominuje postawa posłuszeństwa woli Bożej? Po czym poznaję, że otwieram się na Jego działanie a nie realizuję swojego planu na życie, swoich sposobów poradzenia sobie z trudnościami?
(6 minutowe rozmyślanie)
- Rozmowa końcowa:porozmawiam z Jezusem jak przyjaciel z przyjacielem o tym, co wydarzyło się na modlitwie.
(3 min rozmyślanie)
- Ojcze nasz….
- Znak Krzyża św.
Opracowała Magdalena Paradowska (wspólnota Droga)