1. Wprowadzenie
    Św. Augustyn pisał w Wyznaniach: Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie.I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie... Fecisti nos ad te, uczyniłeś nas dla Siebie...

    Papież Franciszek tak mówi o św. Augustynie w Homilii z 28 sierpnia 2013 r.
    Augustyn jest człowiekiem, «któremu się powiodło», ma wszystko, ale jego serce wciąż niespokojnie poszukuje głębokiego sensu życia; jego serce nie zasypia, rzekłbym, nie jest znieczulone przez sukces, przez rzeczy, przez władzę. Augustyn nie zamyka się w sobie, nie zadowala się, wciąż szuka prawdy, sensu życia, wciąż szuka oblicza Boga. Oczywiście popełnia błędy, wybiera nawet niewłaściwe drogi, grzeszy, jest grzesznikiem; ale nie ustał w nim niepokój, pobudzający do poszukiwań duchowych. I w ten sposób odkrywa, że Bóg czekał na niego, a wręcz, że nigdy nie przestał szukać go jako pierwszy. Chciałbym powiedzieć tym, którzy odczuwają obojętność w stosunku do Boga, do wiary, tym, którzy są daleko od Boga lub Go porzucili, również nam, z naszymi «oddaleniami» i naszymi «odejściami» od Boga, małymi być może, ale w życiu codziennym jest ich bardzo wiele: spójrz w głąb twego serca, popatrz w swoje wnętrze i zadaj sobie pytanie: czy twoje serce pragnie czegoś wielkiego, czy jest uśpione przez rzeczy? Czy w twoim sercu pozostał niepokój pobudzający do poszukiwań duchowych, czy też uciszyłeś go rzeczami, które powodują jego zanikanie?
  1. Zaproszenie
    NIESPOKOJNE JEST SERCE CZŁOWIEKA: pragnie, szuka, wątpi ...
    Chcemy dziś pokazać Bogu nasze serce, by odkrywać razem z Nim, czego ono pragnie a także czego i gdzie szuka, by osiągnąć pokój i odpocząć ...
    Czego Ty pragniesz? … Czego Ty szukasz? … Gdzie źródło Twoich rozterek i wątpliwości? …
    A może?... Kogo Ty szukasz? … Kogo pragniesz?… Kto Ciebie pragnie?... Kto Ciebie szuka? …
    Kto tęskni za Tobą?                                                                                                                        

    Zapraszam do modlitwy… Inspiracją do naszego trwania przed Panem niech będą cytaty z Pisma Św. podawane co kilka minut …
    Zgodnie z radą św. Ignacego nie musisz podążać za tymi inspiracjami. Zostawaj z tym, co karmi Twoje serce tak długo, jak tego potrzebujesz …
  1. Iz 50,10
    Kto chodzi w ciemnościach i bez przebłysku światła, niechaj imieniu Pana zaufa i niech na swoim Bogu się oprze!
    Tak mówi Pan do domu Izraela: Szukajcie Mnie, a żyć będziecie.(Am 5,4)
  1. Ps 42
    Jak łania pragnie wody ze strumieni, tak dusza moja pragnie Ciebie, Boże! Dusza moja pragnie Boga, Boga żywego: kiedyż więc przyjdę i ujrzę oblicze Boże? Łzy stały się dla mnie chlebem we dnie i w nocy, gdy mówią mi co dzień: «Gdzie jest twój Bóg?»
  1. Iz 41,17-20
    Nędzni i biedni szukają wody, i nie ma! Ich język wysechł już z pragnienia. Ja, Pan, wysłucham ich, nie opuszczę ich Ja, Bóg Izraela. Każę wytrysnąć strumieniom na nagich wzgórzach i źródłom wód pośrodku nizin. Zamienię pustynię na pojezierze, a wyschniętą ziemię na wodotryski. Na pustyni zasadzę cedry, akacje, mirty i oliwki; rozkrzewię na pustkowiu cyprysy, wiązy i bukszpan obok siebie. Ażeby widzieli i poznali, rozważyli i pojęli [wszyscy], że ręka Pańska to uczyniła, że Święty Izraela tego dokonał.
  1. Ps 63
    Boże, Ty Boże mój, Ciebie szukam; Ciebie pragnie moja dusza, za Tobą tęskni moje ciało, jak ziemia zeschła, spragniona, bez wody.
  1. Oz 6,4-6
    Cóż mam począć z tobą Efraimie, co mam uczynić z tobą Judo? Wasza miłość jest jak poranny obłok, jak rosa, która wcześnie znika. Dlatego ciosałem ich przez proroków i raniłem słowami ust moich. Przeprowadzałem mój sąd o świcie. Gdyż pragnę miłości, a nie ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń.
  1. Ps 27
    Usłysz, Panie, głos mój - wołam: zmiłuj się nade mną i wysłuchaj mnie!
    O Tobie mówi moje serce: «Szukaj Jego oblicza!»
    Szukam, o Panie, Twojego oblicza; swego oblicza nie zakrywaj przede mną, nie odpędzaj z gniewem swojego sługi! Ty jesteś moją pomocą, więc mnie nie odrzucaj i nie opuszczaj mnie, Boże, moje Zbawienie!
  1. Mt 7,7
    Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. …
  1. Ps 16.11
    To Ty mi pokazujesz drogę do życia, a przed Twym obliczem – pełnia radości, po Twej prawicy radość trwa na wieki. …
  1. Mt 6, 19, 30-33
    Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.
    Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary? Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Szukajcie najpierw Królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, a to wszystko będzie wam dodane.  …
  1. Ps 103,1-5
    Błogosław, duszo moja, Pana, i całe moje wnętrze - święte imię Jego!
    Błogosław, duszo moja, Pana, i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!
    On odpuszcza wszystkie twoje winy, On leczy wszystkie twe niemoce,
    On życie twoje wybawia od zguby, On wieńczy cię łaską i zmiłowaniem,
    On twoje dni nasyca dobrami: odnawia się młodość twoja jak orła.
  1. Zakończenie
    Na podsumowanie tej godziny z Jezusem, żywym i obecnym TU w Najświętszym Sakramencie, obecnym też w Twoim i moim sercu,  papież Franciszek (homilia j.w.) pyta:
    Bóg czeka na ciebie, szuka cię: co odpowiadasz? Zauważyłeś tę sytuację twojej duszy? Czy też śpisz? Wierzysz, że Bóg na ciebie czeka, czy dla ciebie te prawdy są tylko «słowami»? W przypadku Augustyna ten właśnie niepokój serca prowadzi go do osobistego spotkania z Chrystusem, prowadzi go do zrozumienia, że Bóg, którego szukał daleko od siebie, jest Bogiem bliskim każdej istocie ludzkiej, Bogiem bliskim naszemu sercu, bardziej wewnątrz nas, niż to, co w nas najbardziej osobiste.

 

W księdze X Wyznań Św. Augustyna, mówiącej o stanie ducha młodego biskupa, gdy pisał swoje Wyznania – czytamy:

Późno Cię umiłowałem, Piękności tak dawna a tak nowa, późno Cię umiłowałem. W głębi duszy byłaś, a ja się błąkałem po bezdrożach i tam Ciebie szukałem, biegnąc bezładnie ku rzeczom pięknym, które stworzyłaś. Ze mną byłaś, a ja nie byłem z Tobą. One mnie więziły z dala od Ciebie – rzeczy, które by nie istniały, gdyby w Tobie nie były. Zawołałaś, rzuciłaś wezwanie, rozdarłaś głuchotę moją. Zabłysnęłaś, zajaśniałaś jak błyskawica, rozświetliłaś ślepotę moją. Rozlałaś woń, odetchnąłem nią – i oto dyszę pragnieniem Ciebie. Skosztowałem – i oto głodny jestem, i łaknę. Dotknęłaś mnie – i zapłonąłem tęsknotą za pokojem Twoim (X,27, przekład Zygmunta Kubiaka).

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Św. ...

 

Wybór tekstów: Teresa Błaszkiewicz, wspólnota PIELGRZYM.
Teksty wykorzystane w czasie czuwania modlitewnego w kościele pw. Ducha Świętego w Toruniu

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2025
Wykonanie: Solmedia.pl