Bejrut, 2 lutego 2013

Do członków Światowej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego

Drodzy przyjaciele w Panu,
jest nam niezmiernie miło powitać Was w tym roku w naszym drogim kraju z okazji Światowego Zgromadzenia Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego od 29 lipca do 9 sierpnia 2013 r.!

Jest to dla nas podwójne wyzwanie! Przede wszystkim jest to radość z Waszego przyjazdu, ale jest to także zasianie w naszym regionie - Środkowym Wschodzie - znaków nadziei dla wszystkich przerażonych chrześcijan.
Dla Was to wyzwanie po wielokroć! Począwszy od podróży: na przykład musicie się upewnić, że nazwa Waszego kraju jest na liście na stronie WWW libańskiego ministerstwa turystyki, abyście mogli podróżować bez wizy. Jeśli Waszego kraju nie ma na liście, nie martwcie się, nie będziecie mieli trudności aby ją dostać.

Wybraliśmy dla Was piękne miejsce, aby Wasz pobyt był jak najprzyjemniejszy i najwygodniejszy. Klasztor Our Lady of Mount jest jednym najbardziej cenionych miejsc w okolicy przeznaczonych na spotkania religijne. Prowadzony jest przez siostry Maronitki i znajduje się na wzgórzu, 30 km od stolicy - Bejrutu, dzięki czemu jest otoczony ciszą i spokojem. Jednocześnie sąsiaduje ze wzgórzem Harissa, skąd Matka Boża Libańska spogląda na Morze Śródziemne i zatokę Jounieh, jedną z najpiękniejszych zatok w okolicy.

W ten sposób będziecie mogli wsiąknąć w turystyczną atrakcję jaką stanowi te 10 452 km2 (powierzchnia Libanu) wspominane w każdym języku z czterech stron świata. Stanowi to niezwykłą rzadkość, gdy w jednym kraju spotykają się góry i morze, gdzie zimy są ciepłe, a lata pełne zapachu kadzideł pochodzących ze Świętej Doliny…

Święta Dolina, albo inaczej Quadisha, to wyjątkowe miejsce, w któym pustelnicy od wczesnych początków chrześcijaństwa budowali swoje sanktuaria, gdzie spędzali życie na modlitwie i w ascezie. Wielu z nich stało się męczennikami w imię swojej wiary w Jezusa Chrystusa.

Przywodzi to na myśl jeszcze inne biblijne skojarzenia. To właśnie stąd, z Libanu, Oblubieniec przyzywa swoją Oblubienicę z Pieśni nad Pieśniami. To właśnie tę ziemię przemierzał Chrystus, na tej ziemi uczynił pierwszy cud w Kanie, a także wiele innych cudów w Sydonie i Tyrze. To tutaj, przechodząc przez miasta i miasteczka spotykał nowych uczniów i głosił Ewangelię: "Jak Ojciec Was umiłował, tak ja Was umiłowałem", "Przyszedłem na świat po to, abyście mieli życie w obfitości", "Pokój Wam", "Miłujcie się wzajemnie tak ja Was umiłowałem".

Bez wątpienia, ten realny i fizyczny kontakt z naszym Panem odbił piętno na tej części ziemi i napełnił nasz świat Jego oddechem, który ciągle chronił nas od popełnienia błędów sekciarstwa lub religijnego fanatyzmu. Tak więc, mimo niestabilnej sytuacji panującej w naszym kraju, tryumfują tolerancja i otwartość . Dialog międzywyznaniowy rodzi się właśnie w tym duchu. Taki dialog miał miejsce kilka lat temu, w dniu 25 Marca, w dniu Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, gdy Muzułmanie i Chrześcijanie zjednoczyli się w modlitwie do Matki Bożej .

Opisując Liban, Błogosławiony Jan Paweł II, podczas swojej wizyty w naszym kraju w maju 1996 roku powiedział: "Liban to coś więcej niż kraj. To przesłanie". Przesłanie to zostało wzmocnione przez Papieża Benedykta XVI, który odwiedził nas w zeszłym roku we wrześniu.

Czekamy na Was w sierpniu. Niech nasze Zgromadzenie napełni się Duchem prorockim, a Wasz przyjazd niech przywieje Ducha naszych Wspólnot.

Ciesząc się na spotkanie z Wami , pozostajemy zjednoczeni w modlitwie,

Członkowie WŹCh z Libanu

Kontakt

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 22 1020 1013 0000 0202 0328 6929

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

Newsletter

Wysyłane raz w miesiącu najważniejsze informacje z życia wspólnoty narodowej.

© WŻCH Polska 2020
Wykonanie: Solmedia.pl