• XXII Dzień Judaizmu, 17 stycznia 2019
  • Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, 18-25 stycznia 2019
  • XIX Dzień Islamu w kościele katolickim w Polsce, 26 stycznia 2019

 „Nie przychodzę, żeby zatracać”. Warszawskie obchody XXII Dnia Judaizmu

 

Msza „o uproszenie miłości” i dyskusja panelowa na temat postrzegania Żydów i judaizmu przez tradycje: katolicką, prawosławną i protestancką złożą się na tegoroczne obchody Dnia Judaizmu 17 stycznia w Warszawie • Przed rokiem miały one charakter ogólnopolski, w tym roku mają diecezjalny

Hasłem obchodów XXII Dnia Judaizmu będą słowa z Księgi proroka Ozeasza Nie przychodzę, żeby zatracać (Oz 11,9). W ramach warszawskich obchodów, w czwartek 17 stycznia o godz. 18.30 mieszkańcy Warszawy będą mogli wziąć udział we Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym według formularza liturgicznego „o uproszenie miłości”. Wieczorna Msza święta w tym kościele zostanie odprawiona w języku łacińskim.

Po Mszy świętej, uczestnicy Dnia Judaizmu wysłuchają dyskusji panelowej nt. „Żydzi i judaizm w tradycji katolickiej, prawosławnej i protestanckiej”. Punkty widzenia poszczególnych wspólnot przedstawią rabin Stas Wojciechowicz, ks. prot. dr Piotr Kosiński, ks. Michał Jabłoński i ks. Andrzej Tulej. Dyskusję poprowadzi red. Zbigniew Nosowski a rozpocznie się ona o godz. 19.30 w dolnym kościele seminaryjnym.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski, który od czerwca 2016 r. jest przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem zwraca uwagę, że przygotowujemy się do wspólnego przeżycia kolejnego Dnia Judaizmu w Kościele w Polsce, który wpisuje się w szeroko rozumiany dialog, jaki Kościół prowadzi od wieków. – Nie zawsze był on doskonały, ale w ostatnich dziesięcioleciach nabrał rozmachu i jest potwierdzeniem otwartości Kościoła wobec świata. Otwartości przede wszystkim wobec kolorytu religijnego świata, gotowości do prowadzenia rozmowy, szukania wspólnych wartości i wspólnych działań – zauważa bp Markowski.

Jego zdaniem, „w tym szeroko rozumianym dialogu międzyreligijnym relacje między Kościołem a judaizmem mają swoje szczególne znaczenie”. – Wiele jest punktów stycznych łączących judaizm i Kościół katolicki, dlatego w przybliżanie co roku tego bogactwa, które zawiera się w judaizmie ma swój głęboki sens. Serdecznie i gorąco zapraszam do udziału w tym Dniu – zachęca przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Bp Markowski weźmie udział w centralnych obchodach Dnia Judaizmu 17 stycznia w Łodzi. W tym roku ich organizatorem jest archidiecezja łódzka, w zeszłym była archidiecezja warszawska. 

Powyższe informacje zaczerpnięte zostały ze strony Archidiecezji Warszawskiej: http://archwwa.pl/aktualnosci/warszawskie-obchody-xxii-dnia-judaizmu-2/

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl