Zapraszamy Cię do ósmej edycji Zdrapki Wielkopostnej. Ta akcja organizowana jest przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego w Polsce już od 2015 roku.  Poza zachętą do kreatywnego przeżycia Wielkiego Postu celem akcji jest także przeciwdziałanie poczuciu samotności i pustki szczególnie w czasie pandemii.

Co kryje Zdrapka 2022

W tym roku świętujemy 500-lecie nawrócenia św. Ignacego Loyoli i to trwający Rok Ignacjański stał się inspiracją dla hasła przewodniego Zdrapki 2022. Brzmi ono: “W Chrystusie odkryj wszystko na nowo”.

 • KSZTAŁT i KOLOR: Zadania układają się w kształt monstrancji. W centrum jest Chrystus.
 • DROGA do WEWNĄTRZ: Zdrapki ułożone są spiralnie w formie ścieżki. Codziennie czekają nowe wyzwania. Celem tej drogi jest samo serce monstrancji, czyli Chrystus.
 • PAMPELUNA, czyli NAWRÓCENIE: Startujemy z Pampeluny, miasta, w którym żołnierz Ignacy został ranny w wyniku postrzału z kuli armatniej. W czasie rekonwalescencji zaczął się proces nawrócenia przyszłego świętego.
 • ODKRYWAJ na nowo w CHRYSTUSIE: droga do wewnątrz będzie prowadziła przez różne zadania w relacji do siebie, bliźniego oraz Boga. Codziennie odkryj coś nowego.
 • PIERWSZE ZADANIE: Pierwsze zadanie zachęca do wybrania krótkiej modlitwy, którą będziemy rozpoczynać każdy poranek Wielkiego Postu.
 • OSTATNIE ZADANIE: WIELKANOCNY LosoFUN. W tym roku ostatnia zdrapka skrywa niespodziankę w postaci losowania nagród.

Zdrapka Wielkopostna 2022

Odkrywamy kilka tajemnic ósmego finału akcji.

Projekt karty do edycji 2022 przygotował Mateusz Orłowski SJ (https://mateuszorlowski.com/) we współpracy z Mirkiem Wanginem (https://www.graf.torun.pl).

Nad treścią wyzwań czuwała redakcja w składzie Elżbieta Ciesielska, Katarzyna Galant, Grzegorz Gabor oraz Wojciech Koczorowski. Dodatkowo do grona redakcyjnego dołączyli Agnieszka Gawrych (WŻCH Toruń) oraz Marian Osiński (WŻCh Warszawa). 

 

 

Wśród autorów zadań są:

 • Weronika Kostrzewa dziennikarka,
 • Marcin Gomułka (@początekwieczności, @gomulka.marcin) 
 • Marcin Zieliński (ewangelizator, autor książek), 
 • Krzysztof Dzieńkowski (jezuita, @krzychu_jezuita), 
 • x. Tomasz Kozłowski (@ksiadznarolkach), 
 • x. Paweł Michalewski (ksiądz, triatlonista, kapelan ZHR, @ksiadznarowerze),
 • x. Marcin Paś (@paś_me_owce, opiekun wspólnot młodzieżowych), 
 • Agata Rujner (teolog, @prawiemoraly), 
 • Mocni w Duchu, 
 • Ania Marszałek (Magazyn Kreda)
 • Marlena Kałużyńska - Tyburska z kanału PandaTV (@pandatv) 
 • Weronika z kanału @zbogiemsprawa
 • Patrycja autorka Codziennej Porcji Motywacji z kanału @zakochana_w_jezusie
 • członkowie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.

A kierunek nadał i treści do druku (udzielając nihil obstat) zaakceptował Zbigniew Leczkowski SJ. 

Autorem jingla Zdrapki jest Michał Jacaszek (https://jacaszek.com). 

 

Patroni:

 

Brzmi dobrze? Zapraszamy!

https://www.facebook.com/ZdrapkaWielkopostna 

https://instagram.com/ZdrapkaWielkopostna

https://www.tiktok.com/@zdrapkawielkopostna 

https://www.youtube.com/c/ZdrapkaWielkopostna 

 

Co to jest Zdrapka Wielkopostna?

Zdrapka Wielkopostna to międzynarodowa akcja społeczna Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego organizowana od 2015 roku. Co roku w Środę Popielcową tysiące osób w Polsce i za granicą otrzymuje zdrapkę od swoich bliskich, wychowawców, proboszczów i duszpasterzy.

Celem akcji jest pomoc uczestnikom w świadomym przeżywaniu każdego dnia Wielkiego Postu. Ciekawa forma zdrapki pomaga w regularnym wykonywaniu proponowanych ćwiczeń duchowych, mających na celu uporządkowanie życia oraz pogłębienie relacji z Bogiem i ludźmi.

Pomocą dla uczestników są materiały umieszczane na stronie www.zdrapkawielkopostna.pl, na facebooku, twitterze i kanale YouTube oraz w prasie, radiu i telewizji.

 

zdjęcie z kartami zdrapek z lat ubiegłych

O nas

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh, CLC) jest świeckim, stowarzyszeniem katolickim działającym na całym świecie. Jest to ruch inspirowany duchowością św. Ignacego z Loyoli, żołnierza, jezuity, wybitnego przywódcy. W wielu miastach Polski spotykamy się na rozważaniu Pisma Świętego, organizujemy lokalne rekolekcje, wspieramy domy rekolekcyjne i organizujemy lokalne dzieła apostolskie.

Kontakt do Zdrapki Wielkopostnej

Agnieszka Gawrych oraz Marian Osiński - zespół prasowy tel. +48577148504 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nikol Buller – zamówienia / dystrybucja (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. +482239152375)

Wojtek Koczorowski – inicjator / zarządzanie (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Jak zamówić Zdrapkę Wielkopostną?

Gdzie zamawiać Zdrapkę Wielkopostną? 

Zamówienia są obsługiwane przez stronę internetową www.zdrapkawielkopostna.pl 

W odróżnieniu od lat poprzednich umożliwiamy już od dzisiaj możesz zrobić rezerwację zdrapek na stronie www.zdrapkawielkopostna.pl. Jesteśmy przekonani, że Zdrapki będą wsparciem w scalaniu rodzin, wspólnot i parafii, w ukazywaniu znaczenia i bogactwa tradycji Wielkiego Postu. 

Tak bardzo potrzebujemy dziś normalności. I właśnie dzięki Zdrapce chcemy przypomnieć o tym, co sprawdzone, tradycyjne, ważne niezależnie od okoliczności.

*) stronę obsługuje Mapsy.me i dystrybutor Map Zdrapek Świata, Europy i Polski (https://www.mapsy.me

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl