„Jedno Ciało - Jeden Duch"

Spotkanie Europejskiej Sieci Migracje w Lille

 

Europejska Sieć Migracje spotkała się w weekend 24-26 września 2021 roku w Lille, we Francji. Było to nasze pierwsze spotkanie ‘na żywo’ od 2017 roku. Możecie więc sobie wyobrazić, jak bardzo byliśmy szczęśliwi z tego powodu, że mogliśmy się zobaczyć. Jednocześnie, było to nasze pierwsze spotkanie hybrydowe w historii sieci. Trzy uczestniczki łączyły się z nami online. W spotkaniu wzięło więc udział 21 osób z 12 krajów: Francji, Węgier, Niemiec, Polski, Luksemburga, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Austrii, Malty i Portugalii. 

                                                                                                              

  Piątkowy wieczór rozpoczęliśmy od bliższego poznania się i krótkiego wprowadzenia do spotkania, zakończonego wspólną modlitwą wieczorną. Następny dzień był bardzo bogaty i pełen pozytywnej energii. Rozpoczęliśmy modlitwą "Ku stale rosnącemu MY" zainspirowaną orędziem papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2021, a następnie weszliśmy w krótką refleksję nad ważnymi aspektami procesu wiara-sprawiedliwość opisanego w Promotio Iustitiae (n.120, 2015/4). Po modlitwie i refleksji spędziliśmy całe przedpołudnie dzieląc się naszymi najlepszymi praktykami w formule ‘open space’, która pomogła nam przyjrzeć się pięciu ważnym wymiarom naszych zaangażowań: towarzyszenie, służba, badania/refleksja, rozwijanie świadomości i wpływ na zmiany struktur. Czas dzielenia się i wzajemnego słuchania pomógł nam uświadomić sobie, w jak wiele wspaniałych i ważnych działań zaangażowani są członkowie naszej wspólnoty w całej Europie. Naszą niekwestionowaną mocną stroną jest towarzyszenie migrantom i uchodźcom w różnych sytuacjach i okolicznościach, co rozumiemy jako bycie z innymi, słuchanie i wspólne budowanie relacji. Towarzyszenie jest zawsze wzajemne i mamy głęboką świadomość tego, jak bardzo jesteśmy obdarowywani i wzbog

acani przez relacje, które budujemy z migrantami i uchodźcami. Podzieliliśmy się także wieloma ciekawymi przykładami projektów, warsztatów i działań formacyjnych związanych ze służbą migrantom i uchodźcom, badaniami i refleksją nad migracjami, a także rozwijaniem świadomości i rozumienia rzeczywistości migrantów i uchodźców oraz inicjatywami rzecznictwa.

Sobotnie popołudnie było poświęciliśmy refleksji nad obecną sytuacją migrantów i uchodźców w Europie, zwracając szczególną uwagę na wyzwania, które wymagają naszej odpowiedzi. Spojrzeliśmy na tę rzeczywistość i zadaliśmy sobie pytanie: Do czego jesteśmy dziś zapraszani jako członkowie Europejskiej Sieci Migracje?  To pytanie prowadziło nas w procesie rozeznawania naszych celów na następne trzy lata. Przyjrzeliśmy się również różnym możliwościom wzmocnienia współpracy i komunikacji w ramach naszej sieci.

Pod koniec popołudniowej sesji, zespół koordynujący Sieć Migracje przedstawił wyniki ewaluacji europejskiego projektu At the Frontiers (AtF) z mocną rekomendacją kontynuacji i dalszego rozwijania projektu.  Wielu uczestników wyraziło chęć rozwijania wspólnych inicjatyw i projektów w różnych częściach Europy w ramach AtF.

W niedzielny poranek podjęliśmy proces wyboru nowego zespołu koordynatorów Sieci Migracje (Migration Core Team). Z radością przedstawiamy nowo wybrany zespół: Julia Babos (Węgry), Jenny Zammit (Malta), Eleonora Milazzo (Włochy) i Marco Rivas (Hiszpania).

 

Spotkanie zakończyliśmy wspólną Eucharystią i posłaniem nowego zespołu koordynatorów. Życzymy naszemu nowemu zespołowi wszelkich błogosławieństw oraz wielu inspirujących i ubogacających doświadczeń we wspólnej pracy na rzecz migrantów i uchodźców w Europie.

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl