Odkryj 40 szans dla ducha i ciała!

#bestwielkipost #zdrapkawielkopostna

zdrapka 100x750 gif

Edycja siódma | Zapraszamy do udziału! | Dołącz i Zamów Zdrapkę!

 To już siódmy finał Zdrapki Wielkopostnej!

Rozpoczęliśmy siódmy finał Zdrapki Wielkopostnej!

Oto jak wygląda Zdrapka Wielkopostna 2021

Kaktus 133465694 1200 x 630

Zdrapka w roku 2021 w założeniach autorów ma także pomóc:  

 • w pokonaniu poczucia braku sensu życia;
 • w odkryciu siły relacji, mocy wspólnoty w czasach doskwierającej nam izolacji;
 • w przełamaniu poczucia samotności i zamieraniu relacji.  

Jesteśmy przekonani, że Zdrapki będą wsparciem w scalaniu rodzin, wspólnot i parafii, w ukazywaniu znaczenia i bogactwa tradycji Wielkiego Postu. 

Tak bardzo potrzebujemy dziś normalności. I właśnie dzięki Zdrapce chcemy przypomnieć o tym, co sprawdzone, tradycyjne, ważne niezależnie od okoliczności. 

Dziękujemy, że byliście z nami 27.01 o godz. 14.00 i śledziliście uroczysty Unboxing! Przyjaciele Zdrapki Wielkopostnej ukazali jej wizerunek i przybliżyli wszystkim międzynarodową akcję 2021. Żywiołowe relacje z rozpakowywania Zdrapki znajdziecie na naszym koncie facebookowym: https://www.facebook.com/ZdrapkaWielkopostna
Zobacz, kto odkrył Zdrapkę razem z nami!

Ruszyła już dystrybucja Zdrapki w Polsce i za granicą – zamówienia można składać na zdrapkawielkopostna.pl. Wejdź na stronę i dobierz pakiet zgodny z Twoim zapotrzebowaniem.

 

Co to jest Zdrapka Wielkopostna?

Zdrapka Wielkopostna to międzynarodowa akcja społeczna Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego organizowana od 2015 roku. Co roku w Środę Popielcową tysiące osób w Polsce i za granicą otrzymuje zdrapkę od swoich bliskich, wychowawców, proboszczów i duszpasterzy.

Celem akcji jest pomoc uczestnikom w świadomym przeżywaniu każdego dnia Wielkiego Postu. Ciekawa forma zdrapki pomaga w regularnym wykonywaniu proponowanych ćwiczeń duchowych, mających na celu uporządkowanie życia oraz pogłębienie relacji z Bogiem i ludźmi.

Pomocą dla uczestników są materiały umieszczane na stronie www.zdrapkawielkopostna.pl, na facebooku, twitterze i kanale YouTube oraz w prasie, radiu i telewizji.

Przesłanie Zdrapki Wielkopostnej 2021

„Przyjdźcie, bo już wszystko gotowe”!
Autorzy Zdrapki zebrali tegoroczne zadania i umieścili je na planszy, układając pola w kształt serca. W centrum znajdują się Postacie z ikony Rublowa „Trójca Święta” zgromadzone wokół kielicha i zapraszające do udziału w Eucharystii. Ponadto Zdrapka 2021 przywołuje cytat z Ewangelii wg św. Łukasza 14, 17 „Przyjdźcie, bo już wszystko gotowe”, który pochodzi z przypowieści o uczcie. Taki dobór ilustracji, kształtów i treści nie jest przypadkowy. Centrum tegorocznej Zdrapki Wielkopostnej stanowi właśnie Msza Święta.

Dlaczego tematyka eucharystyczna?

Wielu z nas ze smutkiem obserwuje odpływ wiernych z kościołów i parafii. Na Msze Święte przychodzi dużo mniej osób. Nawet jeśli należymy do grup i wspólnot, przedłużający się czas pandemii zmusza do organizowania spotkań on-line zamiast widywania się na żywo. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na osłabienie więzi z parafią, osobami widywanymi przed epidemią oraz mogą powodować zanik poczucia wspólnotowości. Jednym z celów Zdrapki Wielkopostnej jest przeciwdziałanie samotności, zachęta do odnowienia i pogłębienia zbawiennych i pokrzepiających relacji: z Bogiem, rodziną, parafią i bliskimi. Bądźmy razem i przeciwdziałajmy negatywnym skutkom przedłużającej się izolacji!

Jak dbać o relacje ze Zdrapką 2021?

Z pomocą przyjdą nam zadania rozłożone na ponad 40 dni Wielkiego Postu. Pola ze zdrapką, na których widnieje świeca, w sposób szczególny zachęcą do osobistej modlitwy i odnowienia więzi z Bogiem. Modlitwa nie musi odbywać się w kościele – wystarczy zacisze własnego domu i zapalona świeca-wielkopostny „towarzysz”. Inne z zadań zachęcą do odkrywania na nowo Mszy Świętej, jej części, modlitw i bogactwa, niezależnie od tego, czy wybierzesz udział w Eucharystii na żywo czy za pomocą transmisji w mediach. Zdrapka przypomni o modlitwie za innych, za parafię i kapłanów.
Nie zabraknie też zadań poświęconych rodzinie i przyjaciołom oraz takich, których efektywna realizacja będzie wiązała się z wykonaniem polecenia wspólnie z wybraną osobą. Kogo zaprosisz do tegorocznej zdrapkowej przygody? Współmałżonka? Współlokatorkę? Twoją wspólnotę? Dzieci? A może sąsiadów? Zdobądź zdrapkę i wsuń ją pod drzwi komuś, komu doskwiera samotność. W tegorocznej zdrapce każdy znajdzie coś dla siebie!


Odkryj zadanie!

4

Co odnajdziesz pod zdrapką?

Przed Tobą ponad czterdzieści inspirujących zadań. Każde z nich sformułowaliśmy w sposób zwięzły i jasny. Wiele z nich jest możliwych do wykonania natychmiast po odkryciu. Proste zadania nie oznaczają wcale, że będą łatwe.
Poznaj przykłady zadań z poprzednich edycji Zdrapki Wielkopostnej:

 • Dziś post od ekranów (telefon, internet, TV).
 • Przygotuj posiłek dla rodziny w Niedzielę Radości.
 • Zaplanuj termin spowiedzi świętej.
 • Zabierz kogoś na spacer, wspólnie świętujcie Poniedziałek Wielkanocny.

Zdrapka Wielkopostna 2021 jest także dla Ciebie!


Wierzymy, że podejmiesz wyzwanie razem z nami! Odkryj zdrapkę rodzinnie lub z przyjaciółmi. Razem jest raźniej. Pomyśl, kogo chcesz zaprosić do zdrapki już dzisiaj, a komu warto ją podarować przed Wielkim Postem! Zdrapkę polecamy dla:

 • Rodzin - Zdrapka zawieszona na lodówce integruje domowników!
 • Parafii – aby na nowo docenić Wielki Post.
 • Zakochanych – podaruj Zdrapkę swojej drugiej połówce w Walentynki!
 • Studentów – zaprezentuj Zdrapkę na FB i Insta, zaproś do niej kolegów
 • Więźniów – aby przełamać rutynę dnia 
 • Chorych – z wielu zadań płynie pocieszenie
 • Katechetów i opiekunów – młodzież uwielbia zdrapki i zadania!
 • Dzieci –  pamiętaj objaśnić dziecku treść napisane „językiem dorosłych”
 • Wspólnot – Zdrapka sprawdzi się w każdym duszpasterstwie, zwłaszcza w epoce spotkań “on-line”.
 • Dla rodziców i dzieci przygotowujących się do przeżycia I Komunii Świętej.
 • Dla bierzmowanych – przekonacie się, że Wielki Post nie musi być nudny! 

Od 2015 roku Zdrapka Wielkopostna dociera do tysięcy ludzi dzięki pomocy wielu wspaniałych osób. Dobrze, że jesteście z nami!

Patronaty Medialne 2021

 • TVP1
 • Super Express
 • Radio PLUS
 • Tygodnik Niedziela
 • Modlitwa w Drodze
 • Misyjne Drogi
 • Stacja7.pl
 • Adeste
 • Do Rzeczy
 • Aleteia.pl
 • bosko.pl
 • Pogłębiarka
 • Grupa Migracje www.wzch.org.pl/migracje

O nas

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh, CLC) jest świeckim, stowarzyszeniem katolickim działającym na całym świecie. Jest to ruch inspirowany duchowością św. Ignacego z Loyoli, żołnierza, jezuity, wybitnego przywódcy. W wielu miastach Polski spotykamy się na rozważaniu Pisma Świętego, organizujemy lokalne rekolekcje, wspieramy domy rekolekcyjne i organizujemy lokalne dzieła apostolskie.

Zdrapkę przygotowuje wspaniały zespół redaktorów, m.in.: Kinga, Grzegorz, Wojtek, Zbigniew i wielu zaproszonych gości. Poznaj osoby, które dbają o przebieg Zdrapki Wielkopostnej 2021:

Małgorzata Głuchowska oraz Marian Osiński - zespół prasowy tel: +48 577-148-504 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nikola Buller – zamówienia / dystrybucja (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. +48 22 391 52 375)
Radek Lebowski – inicjator / webmaster
Mirosław Wangin – plastyk
Wojtek Koczorowski – inicjator / zarządzanie (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Kinga Boroch - redaktorka
Grzegorz Gabor - redaktor

Strona Zdrapki


Tutaj znajdziesz rozszerzony komentarz do codziennych zadań: zdrapkawielkopostna.pl lub https://www.facebook.com/ZdrapkaWielkopostna/

 

Jak zamówić Zdrapkę Wielkopostną?

Gdzie zamawiać Zdrapkę Wielkopostną? 

Zamówienia są obsługiwane przez stronę internetową www.zdrapkawielkopostna.pl 

*) stronę obsługuje Mapsy.me i dystrybutor Map Zdrapek Świata, Europy i Polski (https://www.mapsy.me) 

 

1 ZDRAPKA 2021 plakat


WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl