Droga Wspólnoto! Pośród codziennych zajęć zapominamy czasami o trudnej sytuacji uchodźców, którzy uciekają przed wojnami, biedą i nierównościami społecznymi, licząc na pomoc Europy - bardziej zamożnej i bezpiecznej części świata. W obliczu kolejnych tragedii dokonujących się na Morzu Śródziemnym Wspólnota Europejska wystosowała list, prosząc, byśmy nie byli obojętni. Potrzebne jest społeczne zaangażowanie, wstawienie się za tymi, którzy są słabi, lub wsparcie modlitewne. Dotknijmy sercem tego trudnego obszaru, gdzie nie ma prostych rozwiązań i odpowiedzi na wiele pytań.

 24 sierpnia 2019 r.

My, członkowie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Europie, wyrażamy naszą solidarność i bliskość wobec wszystkich ludzi przeżywających obecnie cierpienie, na południowych granicach Włoch, Hiszpanii i Malty. Chcemy również podziękować rządom państw europejskich, które zgodziły się przyjąć uchodźców z okrętu Ocean Viking i mamy nadzieję na bezpieczne dotarcie do brzegu uchodźców ze statku Open Arms.


69579150 2551675094875826 232190433147486208 nJako ludzie musimy zrobić wszystko, co jest konieczne do zachowania i ochrony życia. Jako chrześcijanie jesteśmy również przekonani o wyjątkowości i wartości każdego człowieka.Dlatego nie możemy zgodzić się z obecnym dyskursem politycznym, który miesza polityczną retorykę i polityczne korzyści z wartością życia ludzkiego. W sytuacji, gdy życie ludzi jest zagrożone, jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że potężniejsze kraje świata – w tym także Włochy, Malta i Hiszpania – nie są skłonne do przyjęcia na siebie odpowiedzialności obywatelskiej. Wszystkie narody są odpowiedzialne za siebie nawzajem, żaden naród nie jest samotną wyspą. Jako kontynent o wielu zasobach nie możemy zamykać oczu na ludzkie cierpienie, które dzieje się w pobliżu naszych granic. Potrzebujemy wspólnego wypracowania takiej polityki gospodarczej, która będzie stawiała dobro wszystkich ludzi na pierwszym miejscu, a nie – jak dotychczas – wykorzystywała zasoby innych krajów. Dotychczasowy model przyczynia się niewątpliwie do tego, że wielu ludzi podejmuje bardzo niebezpieczne podróże w poszukiwaniu lepszej przyszłości.

Życie ludzkie jest cenne i wymaga ochrony. Nikt, niezależnie od posiadanej władzy, nie ma prawa decydować o tym, czy ktoś może umrzeć, czy żyć. Nasze rządy powinny wziąć odpowiedzialność za ludzi ponoszących śmierć w regionie Morza Śródziemnego. Każde życie ma taką samą wartość!
Wzywamy rządy Europy do pracy na rzecz wspólnego dobra i ochrony wszystkich ludzi obecnie uwięzionych w krajach Afryki Północnej, wyzyskiwanych i podejmujących próby przeprawienia się przez niebezpieczne morze. Pracujmy razem jako narody Europy nad poprawą godności życia ludzkiego i dla dobra naszego wspólnego domu.

Euroteam Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego:
Angelika Scholz
Jean-Benoît Hoet
Katarzyna Artemiuk
Chris Micallef

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl