"WINDA" - Rekolekcje dla osób z niepełnosprawnością ruchową i tych, którzy chcą im pomóc. 
 
TERMIN: 9-14.07. Warto planować z wyprzedzeniem.
Info pod podanym tam adresem mejlowym udziela Katarzyna Czarnecka (z WŻCh Warszawa): Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Wśród różnych propozycji rekolekcji ignacjańskich – w domach rekolekcyjnych, w życiu codziennym, online – jest też propozycja odprawienia Ćwiczeń Duchowych jako opiekun osoby z niepełnosprawnością. Takie rekolekcje organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego z Warszawy w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury (ECCC), w Warszawie-Falenicy. Prowadzą je ojcowie jezuici (w ostatnich latach nasz Asystent ojciec Leszek Mądrzyk). Przeznaczone są dla osób chorych, niepełnosprawnych fizycznie, choć sprawnych umysłowo, które nie mogą pojechać do domów rekolekcyjnych, a bardzo potrzebują duchowego wsparcia i pomocy w odczytaniu Bożego planu w ich życiu. Chorymi opiekują się wolontariusze, którzy też odprawiają swoje rekolekcje.

Nasze rekolekcje zachowują najważniejsze elementy metody Ćwiczeń Duchowych – milczenie, medytacje, adoracja, rozmowy indywidualne z kierownikiem duchowym. Dostosowanie do możliwości osób chorych to mniej medytacji – tylko dwie, trzecia dla chętnych. Jest więcej czasu na odpoczynek. Milczenie nie jest absolutne, raczej jest to wyciszenie. Nie ma żadnych rozmów poza koniecznymi między chorym a opiekunem, które są ograniczone do niezbędnego minimum. Posiłki też są w milczeniu.

Ponieważ co roku przyjeżdżają nowe osoby nie ma tu kontynuacji kolejnych tygodni, jak w domach rekolekcyjnych, zasadniczo jest to poszerzony Fundament. Istnieje możliwość indywidualnego prowadzenia.

Żeby rekolekcje mogły się odbyć, osoby niepełnosprawne muszą mieć opiekunów. Potrzebna jest pomoc w czynnościach życiowych - myciu, ubieraniu się, czasem karmieniu, pchanie wózka. Nie potrzeba specjalnego przygotowania ani doświadczenia, wystarczy dobra wola, chęć pomocy drugiemu człowiekowi i otwartość na tego człowieka. Uczestnicy naszych rekolekcji to, oczywiście, osoby sprawne umysłowo, więc same powiedzą co i jak trzeba zrobić. Każdy opiekun ma swojego podopiecznego przez cały czas rekolekcji. Organizujemy też małe szkolenie odnośnie podstawowych zasad pomocy osobie niepełnosprawnej.

Hasło naszych rekolekcji to „Winda”. Bo mają pomóc tym, którym trudno jest chodzić, wznieść się ku Bogu. Jak pisała święta Teresa z Lisieux: ...teraz nie wymaga już wysiłku wchodzenie po stopniach schodów, u ludzi bogatych z powodzeniem zastępuje je winda. Ja także chciałabym znaleźć windę, aby wznieść się aż do Jezusa, gdyż jestem za mała, żeby wspinać się po stromych schodach doskonałości.

Udział w tych rekolekcjach może być okazją do wzbogacenia doświadczenia drogi duchowego rozwoju, natychmiastową weryfikacją gotowości do „uczynienia czegoś dla Jezusa”, który jest obok, w potrzebującym pomocy bracie....

W tym roku rekolekcje są w terminie 9-14 lipca.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.eccc.pl rekolekcje dla osób niepełnosprawnych

Zapraszamy!

Wspólnota „Święty Józef”, Warszawa

 

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl