W początkach stycznia 2017 roku, gdy zastanawialiśmy się jak uczcić Jubileusz 35-lecia powstania WŻCH w Białymstoku, Koordynatorka Wspólnoty Jola Żero-Grochowska zaproponowała, aby pojechać do Rzymu, pokłonić się św. Ignacemu. Poczyniliśmy w tym kierunku nawet pewne poszukiwania i ustalenia. Ostatecznie jednak, ku zmartwieniu części wspólnoty, idea nie znalazła wystarczająco licznego poparcia. Wyszło na to, że św. Ignacy i Rzym będą musieli poczekać. Hiszpania nie wchodziła tym bardziej w grę. Wydawało się, że sprawa jest zamknięta.

 

Jakie było nasze zdziwienie, gdy na ostatnim spotkaniu rekolekcji w życiu codziennym, 2 kwietnia 2017 r., usłyszeliśmy, że św. Ignacy przybył (w rzeczywistości przyleciał i przyjechał) z Rzymu i na „wyjście” z rekolekcji będzie można uczcić jego relikwie. I tak się stało. Na chwilę przed pożegnaniem się odmówiliśmy modlitwę św. Ignacego „Zabierz Panie i przyjmij”, a potem modlitwę do św. Ignacego, aby wreszcie uczcić relikwie świętego Ojca Ćwiczeń Duchowych i Założyciela Towarzystwa Jezusowego.

Jak do tego doszło? Historia okazuje się też jest niezwykła. Oto tydzień po rozpoczęciu rekolekcji w życiu codziennym, proboszcz parafii św. Wojciecha, której Oratorium służyło nam za miejsce spotkań i kaplicę, poprosił przez członków WŻCH o. Henryka Droździela SJ o pomoc w „zdobyciu” relikwii św. Ignacego (który zmarł n. b. ponad 450 lat temu). Kuria Generalna Jezuitów przyjęła prośbę i…. dwa tygodnie później relikwie św. Ignacego znalazły się w rękach ks. proboszcza Jana Wierzbickiego. On z kolei od razu pomyślał o nas (chwała mu za to). I tak zakończyliśmy rekolekcje spotkaniem ze św. Ignacym, który przybył pobłogosławić piątą edycję rekolekcji Ignacjańskich w życiu codziennym organizowaną przez WŻCH w Białymstoku i to w roku Jubileuszu wspólnoty białostockiej. Jego błogosławieństwo z pewnością obejmie też gościnną parafię św. Wojciecha, gdzie relikwie mają zostać na stałe i w której 35 lat temu zaczęły się spotykać osoby tworzące pierwszą wspólnotę podstawową WŻCH.

Wygląda na to, że nie mamy wyboru, jak już teraz zacząć się zastanawiać, kiedy i jak udać się do Rzymu, do św. Ignacego z rewizytą.

WŻCH35Białystok


Białystok, 6.04.2017

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl