Na kilka miesięcy przed Zgromadzeniem Światowym, wspólnota francuska w Lille-Hautmont gościła spotkanie prezydentów, eurolinków i asystentów europejskich Wspólnot Życia Chrześcijańskiego. Celem spotkania było spojrzenie na naszą wspólnotę w świetle nauczania papieża Franciszka i zobaczenie, co wspólnoty Europejskie mają do zaoferowania Kościołowi, Światowej Wspólnocie WŻCh oraz sobie wzajemnie.

Nauczanie papieża Franciszka przybliżył nam o. Giuseppe Riggio SJ. Wiodącym symbolem spotkania stał się

wielościan – polyhedron. Figura geometryczna, którą papież Franciszek w adhortacji Evangelii Gaudium użył jako modelu społeczeństwa, Kościoła, wspólnoty (EG 236). Podczas gdy sfera jest doskonała, wielościan może być nieregularny, jego każdy element jest unikalny, inaczej ustawiony względem środka i zarazem jest niezbędny do złożenia całości. To, co usłyszeliśmy podczas wykładu staraliśmy się przymierzyć do rzeczywistości naszych wspólnot by zobaczyć, jakie konkretne wyzwania niosą dla nas słowa papieża, jak możemy współpracować ceniąc własną różnorodność.

Większość wspólnot zaprezentowała na spotkaniu swoje zaangażowania i projekty. Wspólnota z Polski pochwaliła się dwuletnim seminarium dla animatorów, które przygotowało osoby do prowadzenia wspólnot, do towarzyszenia innym i do prowadzenia zaangażowań apostolskich. Wspomniane zostały też rekolekcje dla dzieci „Spotkania z Chrystusem” – dzieło Jezuitów, z którym współpracujemy. Dużym zainteresowaniem spotkała się Zdrapka Wielkopostna. Na deser zaprezentowaliśmy naszą drużynę kolarską – „CLC Cycling Team”. Nasza delegacja nie musiała wspominać na forum o spotkaniu poświęconym tematyce rodziny, gdyż o tym spotkaniu wspominały osoby z innych wspólnot, które na nim gościły.

Dominującym tematem dla wspólnot w Europie jest niewątpliwie kwestia migracji. Część wspólnot bezpośrednio zmaga się z falą migrantów. Bianka Spiedl, członkini Euroteamu pochodząca z Węgrzech, mówiła o dramatycznej sytuacji w Syrii i organizowanej pomocy dla osieroconych, chrześcijańskich dzieci w Damaszku. Włosi posługujący w obozach dla uchodźców podkreślili traumatyczne doświadczenia tych osób. Wspólnota niemiecka zwróciła uwagę na konieczność szczególnej pomocy dla migrantów chrześcijańskich, którzy potrzebują nie tylko wparcia socjalnego, ale też duchowego. We wspólnocie niemieckiej znaleźli się członkowie wspólnoty z Syrii, którzy również pomagają pozostałym migrantom.

Spotkanie, prócz zgłębienia ważkich tematów było też okazją do towarzyskich rozmów, cieszenia się swoją obecnością i faktem istnienia wspólnoty w tak wielu miejscach Europy. Pierwszy raz w spotkaniu wzięli udział Szwedzi.

Relacja: https://youtu.be/Kj0lBdPTX1w

 

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl