Panie Boże pokoju, wysłuchaj naszego błagania!

Wielokrotnie i przez wiele lat próbowaliśmy rozwiązywać nasze konflikty za pomocą naszych tylko sił, a także przy użyciu naszej broni; tak wiele było mrocznych momentów i wrogości; polało się tyle krwi; tyle istnień ludzkich złamanych, tyle pogrzebanych nadziei... nasze wysiłki okazały się daremne.

Teraz, o Panie, pomóż nam Ty! Obdarz nas Twoim pokojem, naucz nas pokoju, prowadź nas do pokoju. Otwórz nam oczy i serca i daj nam odwagę, byśmy powiedzieli: «nigdy więcej wojny»; «wojna niszczy wszystko!». Napełnij nas odwagą do czynienia konkretnych gestów, by budować pokój.

indeks

Grupa Migracje w Polsce jest częścią należącej do WŻCH europejskiej Sieci Migracje, z którą współpracujemy i wymieniamy się doświadczeniami. Od roku 2017 regularnie uczestniczymy w spotkaniach sieci oraz organizujemy otwarte spotkania dla osób zainteresowanych tematem migracji i uchodźstwa w Polsce. 

 

Już od końca sierpnia dochodzą do nas sygnały o migrantach i uchodźcach na polsko-białoruskiej granicy. Przekazywane informacje dotyczą ludzi, którzy w wyniku zakrętów historii znaleźli się w potrzasku, po obu stronach granicy dzielącej dwa państwa – Polskę i Białoruś, w ciemnym lesie, przerzucani z jednej strony na drugą, coraz bardziej przelęknieni, głodni i spragnieni. Być może niektórzy z nich znaleźli się tam na skutek nieprzemyślanej decyzji, inni zostali oszukani za sprawą anonsów biur podróży oferujących wycieczki na Białoruś, a stamtąd tranzyt do Europy zachodniej. Duża część to ludzie uciekający przed prześladowaniami w swoich rodzimych krajach – Syrii, Afganistanie, Iraku, krajach Afryki. Są wśród nich kobiety i dzieci. Niektórzy zmarli w przygranicznych lasach z wychłodzenia. Dziś możemy już z całą pewnością powiedzieć, że na polsko-białoruskiej granicy mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym.

„Jest we mnie głód otwartości na innych oraz gotowość podjęcia ryzyka dla wspólnego dobra”   (S. Simone Campbell)

 

 

W ostatnim czasie codziennie dochodzą do nas szokujące i trudne informacje o tym, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. Cierpienie, głód i śmierć ludzi błąkających się po lasach i przerzucanych przez granicę, czasem nawet wielokrotnie z jednej strony na drugą, porusza nasze serca i nie pozwala nam patrzeć obojętnie na łamanie praw człowieka i praw międzynarodowych. Jest to ogromny kryzys humanitarny, który dzieje się również na terenie naszego kraju.

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie Grupy Migracje WŻCh

Dzień: 20 listopada 2021

Godzina: 15.00 – 19.00 ( z przerwą na kawę lub herbatkę )

Miejsce: Zoom

 

 

 

„Jedno Ciało - Jeden Duch"

Spotkanie Europejskiej Sieci Migracje w Lille

 

Europejska Sieć Migracje spotkała się w weekend 24-26 września 2021 roku w Lille, we Francji. Było to nasze pierwsze spotkanie ‘na żywo’ od 2017 roku. Możecie więc sobie wyobrazić, jak bardzo byliśmy szczęśliwi z tego powodu, że mogliśmy się zobaczyć. Jednocześnie, było to nasze pierwsze spotkanie hybrydowe w historii sieci. Trzy uczestniczki łączyły się z nami online. W spotkaniu wzięło więc udział 21 osób z 12 krajów: Francji, Węgier, Niemiec, Polski, Luksemburga, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Austrii, Malty i Portugalii. 

 

images

30 listopada – 1 grudnia 2019

Biały Domek WŻCh i Jezuickie Centrum Społeczne ‘W Akcji’ w Warszawie

Tematem wiodącym naszego spotkania będzie przekraczanie granic - w sensie dosłownym i przenośnym, co jest nieodłącznie związane z migracjami. Są takie granice związane z kulturą, religią czy mentalnością, których przemierzanie może nas przemieniać, choć nie zawsze jest łatwe. Współpraca i relacje z migrantami nieustannie nas tego uczą. Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami granic w świetle ostatniego orędzia na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, w którym Papież Franciszek przypomina nam, że chodzi nie tylko o migrantów, ale o nasze człowieczeństwo, o miłosierdzie, o sprawiedliwość społeczną i o to, by nikogo nie wykluczać.

Dziś, 29 września 2019,po raz kolejny obchodzimy w Kościele Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Papież Franciszek przesyła nam poruszające orędzie 'Chodzi nie tylko o migrantów' , które mocno współbrzmi z troską o człowieka, świat, o jedność i integralność, o sprawiedliwość społeczną ...

Przeczytajcie sami: Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Podkategorie

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl