W Marcu tego roku miało miejsce spotkanie Euroteamu - grupy osób wybranych z europejskich wspólnot WŻCh, by koordynować rozwój wspólnoty w Europie. Podczas spotkania rozmawiano między innymi na temat kilku projektów realizowanych we Wspólnocie Europejskiej, takich jak warsztaty dla rodzin poświęcone problematyce przekazywania wiary dzieciom, kursy językowe organizowane na Malcie dla członków WŻCh (jęz. angielski) oraz formacja liderów.

Wydarzenia we Wspólnocie Europejskiej 

Warsztaty rodzinne WŻCh poświęcone przekazywaniu wiary dzieciom
(odpowiedź do 15 czerwca)

Euroteam proponuje takie warsztaty, latem 2012, rodzinom z małymi dziećmi. Mogą to być dwu lub trzydniowe warsztaty połączone z kilkoma dniami wypoczynku wakacyjnego. Warsztaty zakładają wspólne uczestnictwo dzieci i rodziców. Dadzą one możliwość zaprezentowania najlepszych rozwiązań stosowanych w różnych krajach. Pomysł zorganizowania takich warsztatów jest nowy, dlatego potrzebne nam są odpowiedzi Wspólnot Krajowych na następujące pytania:

 • Czy są w waszej Wspólnocie Krajowej rodziny, które byłyby zainteresowane uczestnictwem w tych warsztatach?
 • Czy są u was osoby, które mogą zaproponować i przygotować zajęcia na te warsztaty?
 • Czy są u was osoby, które mogłyby współkoordynować organizację takich warsztatów? (Możemy zaplanować je na 20 - 25 rodzin)

Prosimy o przesłanie odpowiedzi do dnia 15 czerwca 2011 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kursy języka angielskiego na Malcie. Lato 2011 (rezerwacje do 15 czerwca)

WŻCh na Malcie proponuje kursy języka angielskiego dla członków europejskiej WŻCh. Kursy będą organizowane wspólnie ze znaną (dobrą) szkołą języka angielskiego, a Wspólnota Maltańska przygotuje zakwaterowanie w domu rekolekcyjnym (możliwych jest kilka miejsc noclegowych u rodzin członków WŻCh). Przewidziane są również spotkania towarzyskie z członkami wspólnoty WŻCh z Malty.

Proponowany termin kursu to 11-16 lipiec 2011. Szkoły językowe zwykle prowadzą pięciodniowe kursy, od poniedziałku do piątku każdego tygodnia. Początek lipca jest najlepszy, ponieważ nie jest jeszcze zbyt gorąco i loty na Maltę są tańsze niż w środku lata.Gdyby ktoś chciał spędzić dodatkowe dni na Malcie, lub uczestniczyć w kursach dwutygodniowych, może w tym liczyć na pomoc WŻCh z Malty.

Podróż na Maltę w obie strony uczestnicy kursu będą musieli zorganizować we własnym zakresie, natomiast w dostaniu z lotniska do domu rekolekcyjnego pomogą miejscowi członkowie Wspólnoty. Ponieważ jest to nowa inicjatywa, liczba uczestników jest ograniczona, maksymalnie do dziesięciu osób.

Szacunkowe koszty:Tydzień kursu języka angielskiego w dobrej szkole w lipcu kosztuje 220 EUR za kurs normalny (20 godzin) i 300 EUR za kurs intensywny (32 godziny). Są to stawki szkoły EF (http://www.ef.com/ils/destinations/malta/st-julians/). Ceny w szkole EC, która jest inną dobrą szkołą są nieznacznie wyższe (http://www.ecenglish.com/school-locations/learn-english-in-malta). Koszty kursów nie zależą od poziomu kursu języka angielskiego. Zwykle podczas pierwszych zajęć ustalany jest poziom wiedzy uczestników, aby wybrać dla nich odpowiednią grupę. Jeśli nie zarejestrujemy się zbyt późno, będzie można zorganizować zakwaterowanie i wyżywienie w Domu Porcjunkuli. Jest to cichy franciszkański dom rekolekcyjny, blisko morza i poza miastem, z dogodnym dojazdem autobusem do szkoły. Koszt zakwaterowania: 28 EUR na osobę za nocleg z połową wyżywienia (tylko śniadanie i posiłek wieczorny). Wszystkie pokoje posiadają łazienkę z prysznicem.

Rezerwacje do dnia 15 czerwca 2011 roku. Więcej informacji przez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Formacja Liderów (odpowiedź do 15 czerwca)

W listopadzie 2006 r., Rada Wykonawcza Wspólnoty Światowej (ExCo) zorganizowała w Rzymie międzynarodowy kurs dla liderów. (Patrz : Progressio No. 2, 2006). Celem było przygotowanie uczestników do pracy w WŻCh z liderami w ich wspólnotach regionalnych/krajowych. W kursie tym wzięło udział siedmiu członków z europejskiej WŻCh. Efektem kursu były szkolenia dla liderów organizowane w niektórych wspólnotach krajowych, jednak, o ile nam wiadomo, nie było w Europie żadnych kursów na poziomie regionalnym (co miało miejsce w innych regionach świata).

ExCo zwróciła się z zapytaniem do Euroteamu o koordynowanie szkoleń dla liderów w Europie. Na początek musimy zebrać kilka podstawowych informacji z krajowych wspólnot i prosimy o przesłanie nam do dnia 15 czerwca 2011 r odpowiedzi na następujące pytania, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 1. Czy macie już programy rozwoju liderów w swojej wspólnocie krajowej? Jeśli tak, to czy można je udostępnić członkom innych wspólnot krajowych?
 2. Czy wasza wspólnota krajowa potrzebowałaby wysłać uczestników na europejski lub regionalny kurs liderów WŻCh? Zamierzeniem takiego kursu jest to, iż później będą oni mogli pracować dla rozwoju liderów WŻCh w swoich wspólnotach krajowych.
 3. Pierwotny kurs w Rzymie trwał 9 dni i dotyczył wszystkich tematów (modułów) wymienionych poniżej. Czy taki kurs byłby przydatny dla członków z waszej wspólnoty czy może lepszy byłby krótszy kurs? Jeżeli preferowane będą krótsze kursy, którym modułom dać pierwszeństwo?

Moduły, KURS LIDERÓW 2006, Rzym:

 1. Budowanie wspólnoty
 2. Charakterystyka lidera WŻCh
 3. Ignacjańskie rozeznawanie indywidualne
 4. Rozwój osobisty lidera
 5. Budowanie relacji interpersonalnych
 6. Umiejętność słuchania
 7. Postępowanie w sytuacjach konfliktowych
 8. Motywowanie członków i organizowanie wspólnoty
 9. Podejmowanie decyzji we wspólnocie
 10. Rozeznanie wspólnotowe
 11. Rola i odpowiedzialność lidera krajowego
 12. Analiza Społeczna
 13. Umiejętność postrzegania i myślenia koncepcyjnego
 14. Finansowanie
 15. Misja, wizja, wartości

Informacje o innych planowanych wydarzeniach znajdują się na stronie internetowej Wspólnoty Europejskiej: http://www.clc-europe.org/.

 

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl