Świeca z napisem "Embrace the world" i z logiem spotkania młodychBieżący numer Newslettera Euroteamu zawiera relacje z kilku międzynarodowych spotkań, które odbyły się w ostatnim czasie, wieści z życia wspólnot narodowych, a także zaproszenia na różne wydarzenia i inicjatywy. 

Z perspektywy duchowej …

We wrześniu minęła dwudziesta rocznica zamachu na World Trade Center.  Newsletter otwiera fragment wspomnienia ojca Jamesa Martina, amerykańskiego jezuity, który przedstawia tamtą rzeczywistość z perspektywy duchowej. Ojciec James dzieli się doświadczeniem aktywnej obecności Boga w strefie Ground Zero. 

(Father James Martin SJ,  https://nypost.com/2021/09/09/a-priest-reflects-on-the-grace-he-saw-on-the-pile-after-9-11/ )

Spotkania międzynarodowe

Międzynarodowe Spotkanie Młodych „Przyjać świat w sposób ignacjański”

Pod koniec lipca odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Młodych.  Hasło spotkania brzmiało „Przyjąć świat w sposób ignacjański” ("Embrace the World in an Ignatian Way").  Uczestniczyło w nim 130 młodych członków WŻCh z 50 różnych krajów.  Przesłania do młodych skierowali: Ojciec Generał Arturo Sosa, prowincjał Hiszpanii, prezydenci WŻCh, jezuici, kobiety konsekrowane, członkowie WŻCh. Młodzież miała okazję przyjrzeć się różnym rodzajom służby, usłyszeć pieśni z odległych zakątków świata i wspólnie dzielić się życiem i wiarą przy udziale starszych członków wspólnoty. W czasie Spotkania powstał Manifest Młodzieży Ignatius 500, w którym młodzi podkreślili to, w co wierzą najbardziej i co powinno kierować ich działaniami.

W czasie tych dni panowała wspaniała atmosfera radości, młodzieńczego entuzjazmu i jedności we wspólnym pragnieniu podążania drogą ignacjańską.

(Więcej informacji na temat Manifestu -  http://cvx-e.es/ )

Spotkanie asystentów kościelnych i eurolinków w „wirtualnej Warszawie”

Ponieważ nie mogło dojść do skutku planowane w Warszawie spotkanie eurolinków i asystentów kościelnych, 21 i 22 maja odbyło się spotkanie wirtualne. Tematem spotkania było: „Fratelli Tutti - wezwani by współtworzyć świat w okresie przemian”.  Rozważaliśmy jakie zadanie stoi przed każdym z nas indywidualnie i przed WŻCh jako wspólnotą międzynarodową obecnie, kiedy kończy się pandemia i świat znajduje się w czasie przełomu.  Zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób mamy realizować braterstwo, do którego wzywa Fratelli Tutti i jakie wyzwania stoją przed WŻCh. Po mszy świętej zakończyliśmy spotkanie w „wirtualnym barze”.

Ekologia

Z inicjatywy Euroteamu, grupa osób zaangażowanych w działania na rzecz ekologii w swoich krajach podjęła się opracowania raportu, którego celem było zbadanie, na ile możliwe jest stworzenie europejskiej sieci w obszarze ekologii.  Raport wraz z zaleceniami powstał na początku lata i został przedstawiony Euroteamowi do rozeznania i podjęcia decyzji. Praca z osobami z całej Europy w obszarze, który wydawał się uśpiony była bardzo ubogacającym doświadczeniem. Mamy członków WŻCh i przyjaciół, którzy prężnie działają na rzecz naszej Planety.

‘Jedno Ciało – jeden Duch’ – Europejskie Spotkanie Sieci Migracji w Lille

Od 24 do 26 września w Lille, we Francji miało miejsce spotkanie Europejskiej Sieci Migracji. Było to spotkanie hybrydowe, w którym uczestniczyło 21 osób reprezentujących 12 krajów.

Uświadomiliśmy sobie, w jak wiele istotnych działań są zaangażowani członkowie naszej wspólnoty w całej Europie, jak na przykład towarzyszenie migrantom i uchodźcom, organizowanie projektów, szkoleń, działań formacyjnych związanych z posługą migrantom i uchodźcom, prowadzenie badań nad migracją, podnoszenie świadomości na temat migracji oraz podejmowanie inicjatyw rzeczniczych. Zobaczyliśmy również,  jak bardzo jesteśmy obdarowani i ubogaceni relacjami, które budujemy z migrantami.

Wieści z życia wspólnot narodowych

Niemcy

  • W Niemczech pojawił się dokument, opracowany przez zespół formacyjny, zawierający wskazania z Biblii, Ćwiczeń Duchownych Świętego Ignacego i Zasad Ogólnych WŻCh mówiący o tym, w jaki sposób uniknąć oraz stawić czoła wszystkim formom nadużywania władzy (duchowej). Dokument powstał w odpowiedzi na wezwanie skierowane kilka lat temu przez niemieckich biskupów do wszystkich wspólnot i ruchów katolickich.

Hiszpania

  • „Kobiety w Dialogu” to nowa inicjatywa, która poprzez różne działania dąży do promowania przywództwa kobiet i ich czynnej roli w życiu kościoła - w liturgii, w życiu akademickim, w różnych posługach. Kobiety są nie tylko odbiorcami wiary, ale pełnoprawnymi współtwórcami i partnerami życia we wspólnocie. Kobiety WŻCh są również zaproszone do bycia bardziej obecnymi w kościele, do działań i podejmowania decyzji w kościele.
  • Członkowie hiszpańskiej rady wykonawczej nagrali materiał video, w którym dzielą się swoimi doświadczeniami z pierwszych dwóch lat swojej posługi. Tłumaczenie na język angielski zostało zamieszczone na końcu Newslettera.

https://cvxe.blogspot.com/2021/09/mensaje-del-consejo-ejecutivo-nacional.html

Litwa

  • W sierpniu w Jadagonis zorganizowany został letni obóz dla członków WŻCh, który stał się uzdrawiającym doświadczeniem miłości Boga. Był to bardzo bogaty czas wypełniony modlitwą, konferencjami, świadectwami ale również ćwiczeniami gimnastycznymi, śpiewem, tańcami i spacerami. Wyjazd pomógł uczestnikom przenieść wzrok z siebie samych na Pana Boga, pobudził do szukania Boga we wszystkim i łączenia wiary z życiem.

Zaproszenia

Międzynarodowe Grupy Dzielenia

W grudniu rozpocznie się nowa „edycja” międzynarodowych grup dzielenia online. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zarejestrowanie się pod poniższym linkiem do 25 listopada.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd8ecJ9MGNTfzbGnnMtwuM5A_lHaxdeTu1wIQSEKDoX64Zu-A/viewform?usp=sf_link

Kurs angielskiego

Wszystkich zainteresowanych nauką języka angielskiego na poziomie A2 (podstawowym) lub B1 (średniozaawansowanym niższym) prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zajęcia odbywać się będą online. Celem kursu będzie przygotowanie do uczestnictwa w międzynarodowych grupach dzielenia.  

Austria

WŻCh w Austrii zaprasza wszystkie osoby znające język niemiecki na spotkania online.  Więcej informacji można znaleźć pod poniższym linkiem: http://www.gcloe.at/Joomla/index.php/thema/veranstaltungen/veranstaltungen/138-gemeinschaft-online

Osoby zainteresowane proszone są o zarejestrowanie się przez austriacki sekretariat: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Niemcy

Wideokonferencja z Marią Boxberg - Droga Synodalna w Niemczech

Kościół niemiecki rozpoczął Drogę Synodalną w 2020 roku. Maria Boxberg, była prezydent WŻCh w Niemczech, jest duchowym przewodnikiem w tym procesie. Maria przyjęła nasze zaproszenie i opowie o drodze synodalnej, a także podzieli się swoim doświadczeniem tej posługi podczas wideokonferencji 15 grudnia w godz. 18.30-20.00. Ta wideokonferencja jest otwarta dla wszystkich członków WŻCh w Europie. Chętni mogą zarejestrować się na stronie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 i otrzymają automatyczną odpowiedź z linkiem Zoom.

Europejskie wakacje 30 lipca - 6 sierpnia 2022 r.

WŻCh w Niemczech zaprasza na europejskie wakacje w dniach od 30 lipca do 6 sierpnia 2022 roku w Dahn w południowo-zachodniej części Niemiec. Miejsce to położone jest w lesie Palatynatu, w parku narodowym Wogezy Północne, bardzo blisko granicy z Lotaryngią. Jest to bardzo piękny region z bogatym dziedzictwem przyrodniczym i historycznym!

W programie będzie modlitwa, zajęcia na łonie natury, spotkania z członkami  WŻCh z tego regionu, muzyka, wędrówki, gry, zabawy, sport. Mile widziane będą propozycje uczestników.

Zaproszenie skierowane jest do członków WŻCh z wszystkich krajów europejskich w każdym wieku, singli, par, małżeństw, rodzin.

Zakwaterowanie przewidziane jest w Schronisku Młodzieżowym Dahn, które może pomieścić 60 osób.

Zespół organizacyjny na razie składa się z 5 osób, które pochodzą z Niemiec, Łotwy i Francji.

Zapraszamy nowych członków!

The Euroteam

Angelika      Kasia      Jean-Benoît      Chris      Nikolaas

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl