Najważniejsze treści Newslettera Euroteamu

październik 2020

Wiadomości z WŻCh w Europie i Euroteamu

Ostatnie pół roku było wyjątkowym doświadczeniem  dla Euroteamu.  Euroteam musiał odwołać spotkanie ze Światową Radą Wykonawczą w Rzymie zaplanowaną na kwiecień i kontynuował pracę online na Zoomie oraz drogą e-mailową.  Stopniowo, nie tylko czuliśmy się „zmuszeni” do przejścia na spotkania online, ale też zaczęliśmy mieć pomysły, jak zdalnie utrzymywać więź między członkami WŻCh w trakcie pandemii. 

Oto lista podjętych działań, w których wielu z Was uczestniczyło: msza online odprawiona w Światowym Dniu WŻCh 25 marca 2020 roku, międzynarodowe grupy dzielenia,  spotkanie Światowej Rady Wykonawczej i zespołów regionalnych na Zoomie (4.04.2020) , spotkanie eurolinków na Zoomie (2.05.2020).  (Więcej o spotkaniach odbytych online można przeczytać w liście Euroteamu z lipca 2020 -  https://www.wzch.org.pl/wspolnota/euroteam )

Fragment listu Światowej Rady Wykonawczej z 28 sierpnia 2020

Wybór nowego światowego wice-asystenta kościelnego

Z wielką radością ogłaszamy, że nowym wice-asystentem kościelnym WŻCh został Ojciec José de Pablo S.J.  Ojciec José był obecny na Zgromadzeniu Światowym w Buenos Aires w 2018 roku. Ojciec José ma 50 lat, pochodzi z Hiszpanii. Ukończył studia na kierunkach:  filozofia i literatura oraz teologia. Uzyskał tytuł magistra w zakresie dziennikarstwa. Ostatnie 7 lat spędził w Brukseli pracując jako asystent przewodniczącego Konferencji Prowincjałów Europejskich. Wcześniej pracował w Hiszpanii  zajmując się edukacją i duszpasterstwem młodzieży. Obecnie Ojciec José mieszka w Manresa, a funkcję wice-asystenta WŻCh objął 1 września 2020 roku.

O wspólnotach narodowych …

Litwa – obóz letni „To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali.” (J 15,17)

Pod znakiem zapytania stanął obóz letni, jednak pragnienie przeżycia radości i komunii wzięło górę. Prawie 90 członków wspólnoty WŻCh na Litwie oraz przyjaciół i gości zebrało się pod Kownem w weekend Wniebowstąpienia NMP między 13 a 15 sierpnia. Był czas na medytację, dzielenie w grupach, katechezę, ważne pytania, np. „Jakie zmiany w życiu może  spowodować śmierć dziecka?”, „Jak lekarz ma powiedzieć pacjentowi, że jego życie wkrótce dobiegnie końca?”,  „W jaki sposób nauczycielowi religii udaje się wzbudzić zainteresowanie nastolatków tematyką wiary?”. Był też czas na  zabawę, ognisko  oraz naukę tańców tradycyjnych i liturgicznych.

Francja

  1. Rekolekcje online dla młodzieży

Weekend wielkanocny „Duchowy postój” planowany w Manresa, ostatecznie, został zrealizowany online.  Zarejestrowało się ponad 130 młodych ludzi - znacznie więcej niż się spodziewano - co wymagało elastyczności i zaangażowania dodatkowych osób do obsługi rekolekcji, ponieważ nikomu nie chciano odmówić. Uczestnicy weekendu wcześniej zupełnie się nie znali, a w ciągu dwóch dni nawiązała się między nimi niezwykła więź i zaufanie, dzięki czemu otwarcie mówili prawdę i towarzyszyli sobie nawzajem w tej wspólnej wielkanocnej drodze.

  1. Świadectwo cotygodniowych spotkań grupy podstawowej w czasie lockdownu

Po dwóch tygodniach izolacji, postanowiliśmy spróbować odbyć spotkanie w formie telefonicznej. Mimo wcześniejszych wątpliwości, kończyliśmy to spotkanie podbudowani głębią dzieleń i potrzebą wzajemnego wsparcia duchowego.  Postanowiliśmy spotykać się telefonicznie co tydzień. Radości i smutki, którymi się dzieliliśmy stały się naszą wspólną historią, którą żyliśmy przez cały tydzień. Nieśliśmy siebie nawzajem. Czuliśmy, że jesteśmy niesieni, czasem w bardzo konkretnych sytuacjach w życiu. Wybraliśmy telefon, a nie wideokonferencję, bo niemożność zobaczenia się zmuszała nas do uważniejszego słuchania.  „… to zaś, co niewidzialne, trwa wiecznie.”

Hiszpania – rok po Zgromadzeniu Narodowym

W sierpniu minął rok od Zgromadzenia Narodowego w Pamplonie, które nie przyniosło jasnych, konkretnych wniosków, pozostawiając nam „otwarte drzwi” do poszukiwań i eksperymentów w ciągu następnych kilku lat. Stajemy po raz kolejny przed Ukrzyżowanym zadając sobie pytania: „Co zrobiłem dla Ciebie? Co robię dla Ciebie? Co zrobię dla Ciebie?".  Słyszymy wezwanie z Buenos Aires aby pogłębiać, dzielić się i wychodzić ku innym. Starając się realizować kontemplację w działaniu i służyć innym w sposób konkretny, WŻCh w Hiszpanii angażuje się w sześciu obszarach apostolskich: Rodzina, Młodzież, Migracje, Problemy społeczno-polityczne, Ekologia i Duchowość ignacjańska dla świata. Grupa Migracje zaangażowała się w zorganizowanie zbiórki pieniędzy na rzecz projektu Refaid, którego celem jest humanizowanie południowej granicy Hiszpanii, bardzo często przekraczanej przez imigrantów i uchodźców od strony Morza Śródziemnego. W ramach projektu stworzona zostanie platforma, dzięki której będzie możliwa ochrona osób najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo: kobiet, dzieci, osób chorych i ofiar przemocy.

Inspiracje wspólnot narodowych

W Newsletterze pojawił się nowy dział, którego celem jest promowanie działań apostolskich, wzajemne inspirowanie się i wymiana doświadczeń odnośnie narzędzi i skutecznych praktyk. Chętnie przekażemy Wam więcej informacji i liczymy na współpracę.  W obecnym numerze WŻCh w Hiszpanii przedstawiła  Apostolstwo Młodzieży. Opis poprzedzony jest zaproszeniem na Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży w Loyoli w 2021 roku.

WŻCh w Polsce

ul. Rakowiecka 61
02-532 Warszawa

NIP: 5213137346
REGON: 017235359
nr konta: 14 1600 1462 1858 0458 3000 0001

Kontakt

tel.: +48 733 734 777
e-mail: kontakt

© WŻCH Polska 2024
Wykonanie: Solmedia.pl